fot. pixabay.com

IPN upamiętni ofiary Holokaustu

Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg inicjatyw w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Instytut zaprasza do zapoznania się z prezentacją wydawnictw, wystaw oraz materiałów edukacyjnych dotyczących historii Żydów podczas II wojny światowej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku na datę 27 stycznia. Jest to bowiem dzień wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

27 stycznia (środa) o godzinie 7.30 dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, złoży kwiaty pod Pomnikiem Umschlagplatz w Warszawie.

Oddział IPN-u w Łodzi przygotował z tej okazji wystawą elementarną „Zagłada Żydów europejskich”. Wystawa dostępna jest pod linkiem: Wystawa „Zagłada Żydów europejskich” – do pobrania PL/EN – Wystawy elementarne – Edukacja IPN.

IPN uruchomił ponadto witrynę edukacyjną Truthaboutcamps.eu, która jest poświęcona niemieckim obozom zagłady oraz obozom koncentracyjnym.

Z kolei oddział IPN w Krakowie zajął się opracowaniem i przygotowaniem specjalnego spotu o wyzwoleniu obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną.

Wszystkie inicjatywy delegatur Instytutu Pamięci Narodowej, które wpisują się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, dostępne są [tutaj].

IPN/radiomaryja.pl

drukuj