IPN zakończy dziś prace na cmentarzu w Hruszowicach

Mają się dziś zakończyć prace IPN-u na cmentarzu w Hruszowicach k. Przemyśla. Pracujący na miejscu eksperci badają, czy w miejscu stojącego tam do ubiegłego roku pomnika UPA znajdują się pochówki członków tej formacji, o czym przekonuje strona ukraińska.

W skład zespołu, który prowadzi prace poszukiwawcze, wchodzą m.in. archeolodzy oraz medyk sądowy. Przyglądają się im też specjaliści z Ukrainy

O postępach prac i wstępnych analizach mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Wstępnie możemy powiedzieć, że ujawniliśmy tu szereg pochówków. Biorąc jednak pod uwagę ułożenie poszczególnych trumien i że są to pochówki pojedyncze, nic nie wskazuje na to, żeby na tym obszarze mogły być pochówki członków UPA, a szczególnie grób zbiorowy kilkunastu członków UPA – zaznacza prof. Szwagrzyk.

Pomnik UPA na cmentarzu w Hruszowicach nielegalnie wzniesiono w 1994 r. W kwietniu ub.r. dokonano jego rozbiórki.

Demontaż odbył się zgodnie z obowiązującym prawem. Mimo to stał się powodem wprowadzenia przez władze w Kijowie zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl