[TYLKO U NAS] S. Piotrowicz o sprzeciwie KE wobec ustawy o SN: Reforma wymiaru sprawiedliwości to wewnętrzna sprawa każdego suwerennego państwa członkowskiego Unii Europejskiej

Zawsze pytam o podstawy prawne takich żądań ze strony Komisji Europejskiej. Reforma wymiaru sprawiedliwości to wewnętrzna sprawa każdego suwerennego państwa członkowskiego UE. Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości pozostaje w pełnej zgodności z Konstytucją RP – mówił poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, we wtorkowych „ Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Komisja Europejska zrobiła kolejny krok w procedurze naruszenia prawa UE przez Polskę w związku z ustawą o SN. Bruksela stwierdziła, że ustawa jest niezgodna z prawem UE, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa. Więcej na ten temat można przeczytać [tutaj].

„Nikt nie ma prawa ingerować w wewnętrze sprawy suwerennego państwa” – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

– Mało tego, rozwiązania, które przyjmujemy reformując wymiar sprawiedliwości, są stosowane w wielu krajach Unii Europejskiej. W związku z tym mamy tutaj do czynienia z walką ideologiczną z tym, że prawicowy rząd w Polsce jest nieakceptowany przez środowiska lewackie, które doszły do głosu w wielu państwach Unii Europejskiej. Niejednokrotnie mówiłem, że stając w obronie nadzwyczajnej kasty, tak na dobrą sprawę występują przeciwko rządowi polskiemu tylko z tego względu, że obawiają się, że ta prawicowa „zaraza” może rozlać się również i na zachód Europy – stwierdził gość „Radia Maryja”.

Sąd Najwyższy określił planowane reformy jako niezgodne z Konstytucją RP.

– Sąd Najwyższy wystąpił z tzw. pytaniami prejudycjalnymi, w których, po pierwsze odnosi, że w Polsce złamana została zasada nieusuwalności sędziów ze względu na wiek. No przecież w konstytucji polskiej najwyraźniej napisane jest, że granicę wieku, po której sędzia przechodzi w stan spoczynku określi ustawa i ustawa określiła tę granicę wieku, a zatem zarzut dot. rzekome złamania zasady nieusuwalności nie ma miejsca – poinformował przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

„Nie może tak być, ażeby grożono tym, którzy przestrzegają prawa” – stwierdził poseł Stanisław Piotrowicz.

– Do tego potrzebna jest właśnie reforma wymiaru sprawiedliwości. Potrzebna jest izba dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym ta, którą w ramach reformy wymiaru sprawiedliwości, powołaliśmy i niebawem zostanie ta izba obsadzona i przystąpi do działania. Konsekwencję muszą być wyciągnięte wobec tych, którzy w skandaliczny sposób łamią dziś prawo – powiedział gość Radia Maryja.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem posła Stanisława Piotrowicza można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj