fot. facebook.com/rejs niepodleglosci

15 sierpnia Dar Młodzieży przybędzie do RPA

W środę polski żaglowiec Dar Młodzieży dotrze do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki. Od maja płynie po morzach i oceanach dookoła świata z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

To najpiękniejszy polski żaglowiec, który zachwyca nie tylko Polaków, ale cały świat. Za każdym razem, gdy wpływa do któregoś z 22 portów, wzbudza ogromny zachwyt lokalnych mieszkańców oraz Polonii.

– Wielkie przeżycie, bo to robiło wspaniałe wrażenie taki ogromny, potężny okręt trzymasztowy, flaga Polski na takim odludziu jak Norwegia – tak wizytę Daru Młodzieży wspomina Jacek Kuprowski, który na co dzień mieszka w Salvanger.

Na uczestników rejsu w każdym mieście czekają atrakcje. W Dakarze miejscowa orkiestra na przywitanie Daru Młodzieży zagrała polski hymn, a w stolicy Senegalu młodzi żeglarze rozegrali z miejscowymi rewanżowy mecz piłkarski z tamtejszą młodzieżą.

– Senegalczycy przyszli ze swoimi narodowymi instrumentami, grali różne przyśpiewki, byli też bardzo chętni na to, co my mogliśmy im zaoferować. Nauczyliśmy ich też śpiewać „Marinero 4-0” i „nic się nie stało, Polacy nic się nie stało” – mówiła jedna z uczestniczek rejsu.

W środę Dar Młodzieży dopłynie do Kapsztadu. Powita go minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, który – wraz z tamtejszym ministrem transportu – podpisze list intencyjny o wzajemnej współpracy. Żaglowiec przywitają także ambasador Polski w Pretorii Andrzej Kanthak oraz przedstawiciele Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

TV Trwam News/RIRM

drukuj