fot. PAP/EPA

Ekspert: Polska i Węgry dały impuls do zmiany polityki migracyjnej UE

W dalszym ciągu w Unii Europejskiej ścierają się dwie koncepcje polityki migracyjnej. Jedne kraje zachęcają obcokrajowców do migracji, a drugie mówią stanowcze: „Nie”. Socjolog dr Jakub Koper zauważył, że Polska i Węgry dały impuls do tego, by UE zmieniła kierunek polityki. Kolejne kraje przystępują do tej małej koalicji.

W ocenie Jakuba Kopera brakuje dziś jednak jednego ośrodka europejskiego, który poukładałby politykę Unii Europejskiej w tym zakresie.

– To rozchwianie w polityce imigracyjnej przekłada się na politykę informacyjną w poszczególnych państwach europejskich. Tutaj nadal jest taki przekaz, z którego imigranci mogą wyczytać, że Europa jest w tej chwili dla nich najlepszym miejscem do życia na ziemi, bardzo na nich otwartym. Oni dalej chcą tutaj przybywać i przybywają, a przy tym wielu z nich ginie w Morzu Śródziemnym – podkreślił socjolog.

Na Morzu Śródziemnym czeka statek „Aquarius” z ponad 140 uratowanymi migrantami na pokładzie. Jednostka chce wpłynąć do któregoś z portów w Europie. Władze Włoch odmówiły jego przyjęcia, bo zamknęły swoje porty dla statków organizacji pozarządowych, argumentując, że są one „wspólnikami” przemytników.

Od początku roku różnymi trasami migracyjnymi dotarło do Unii Europejskiej ponad 73 tys. osób.

RIRM

drukuj