J. J. Kasprzyk spotkał się z Damami i Kawalerami Orderu Virtuti Militari

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk spotkał się z Damami i Kawalerami Orderu Virtuti Militari. Jutro obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego.

Jest ich coraz mniej. Wielu nie może brać udziału w uroczystościach, chociaż bardzo by chcieli. Damy i Kawalerowie Orderu Virtuti Militari to elita. Virtuti Militari to najwyższe polskie odznaczenie wojskowe, którego dewiza brzmi „Honor i Ojczyzna”. Jest przyznawane od 226 lat.

Na spotkanie do Centrum Konferencyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie przybyli żołnierze Armii Krajowej, a także żołnierze podziemia antykomunistycznego. Jak mówili, trudno ukryć wzruszenie.

Chcemy podziękować w przededniu Święta Wojska Polskiego tym, którzy mężnie i odważnie narażali życie dla Polski – podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

– W przededniu Święta Wojska Polskiego, w przededniu 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej spotykamy się          z Damami i Kawalerami Orderu Virtuti Militari – najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego. To spotkanie w Centrum Konferencyjnym MON ma charakter wielopokoleniowy. Oprócz weteranów są obecni uczniowie klas mundurowych, czyli ci, którzy chcą czerpać z dorobku poprzednich pokoleń i współcześnie służyć Polsce tak, jak pokolenia wcześniejsze. Kawalerowie Virtuti Militari to szczególna grupa kombatantów. Uhonorowani zostali najwyższym odznaczeniem za ponadprzeciętne czyny bojowe. A zatem można powiedzieć, że jest to śmietanka weteranów – akcentuje Jan Józef Kasprzyk.

Zebrani na spotkaniu Damy i Kawalerowie Orderu Virtuti Militari zostali uhonorowani flagą narodową, a także medalem pamiątkowym Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

         Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl