B. Mazurek: PiS chce, aby pomoc dotyczyła wszystkich weteranów, a nie tylko powstańców Warszawy

PiS chce, aby pomoc dotyczyła wszystkich weteranów, a nie tylko Powstańców Warszawy; będzie rządowy projekt w tej sprawie – zapowiedziała rzecznik PiS Beata Mazurek. Jak dodała, Platforma miała osiem lat, aby pomóc weteranom, ale tego nie zrobiła.

Beata Mazurek była pytana przez dziennikarzy o zarzuty polityków Platformy, według których ich projekt nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o pomocy społecznej, jest „zamrożony” w Sejmie przez PiS.

Politycy PO zaapelowali do marszałka Sejmu i wszystkich sił politycznych, aby Sejm na najbliższym posiedzeniu we wrześniu zajął się projektem dotyczącym pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego. 25 stycznia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu i został on skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

W projekcie PO zapisano, że koszt pobytu kombatantów w domu pomocy społecznej będzie pokrywany „w 50 proc. przez gminę w ramach realizacji jej zadań własnych”, a pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu państwa, jako zadanie zlecone gminie z zakresu administracji rządowej.

Beata Mazurek powiedziała w poniedziałek, że PiS chce, aby projekt dotyczył wszystkich weteranów.

„Chcemy objąć wszystkich weteranów tego typu pomocą” – zadeklarowała.

„To przykre, że Platforma wyciąga temat Powstańców Warszawskich, (oni) mieli osiem lat, a więc wystarczająco dużo czasu, aby oferować nie tylko powstańcom Warszawy, ale wszystkim weteranom wojennym, tego typu pomoc. Poczekajmy na propozycję rządu, z całą pewnością będzie ona obejmować wszystkich, a nie tylko powstańców Warszawy, nie chcemy ich różnicować” – mówiła rzecznik PiS.

Beata Mazurek wyraziła nadzieję, że projekt rządowy będzie gotowy jak najszybciej.

„Wiem, że projekt miał stanąć na rządzie, nie udało mi się sprawdzić, czy stanął, czy nie, wiem z całą pewnością, że prace nad tym projektem trwają i obejmują wszystkich, a nie tylko Powstańców Warszawskich” – zaznaczyła.

PAP/RIRM

drukuj