(fot. PAP)

PIS proponuje „trzy kroki” ws. Amber Gold

Komisja śledcza, informacja premiera i projekt ws. konfiskaty majątków przestępców – to trzy kroki ws. Amber Gold, jakie proponuje Prawo i Sprawiedliwość.

Powołania komisji śledczej domagają się także inne partie opozycyjne SLD i SP.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, poseł Mariusz Błaszczak powiedział, że sprawa Amber Gold przybiera taki zasięg, że niezbędne jest działanie ze strony polskiego parlamentu Wczoraj usłyszeliśmy kompromitującą dla wyjaśnienia sprawy wypowiedź ministra sprawiedliwości – dodał Błaszczak.

 „Pan minister Gowin stwierdził, że w zasadzie nic się nie stało. To nie prawda. Są poszkodowani ludzie, tysiące ludzi, którzy stracili często dorobek całego swojego życia. Dlatego składam dziś w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wniosek, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu prezes Rady Ministrów premier Donald Tusk złożył informację na temat afery Amber Gold. Na temat wiedzy organów państwa, szczególnie służb specjalnych. To jest niezbędne żeby Sejm mógł ocenić skalę tej afery i żeby jednocześnie mógł podjąć działania” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Takie posiedzenie Sejmu miałoby być prowadzone w trybie niejawnym. Kolejnym krokiem jest odzyskanie pieniędzy dla poszkodowanych klientów – powiedział poseł Adam Hofman, rzecznik PiSu. Temu ma służyć projekt ustawy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa.

„Wiemy, że w domu państwa Plichtów znaleziono duże sumy pieniędzy w gotówce, w złocie. Nie jest jasny jej status, czy to jest własność spółki, czy też osobiście państwa Plichtów. W związku z tym w tej i w innych sprawach chcielibyśmy aby działało takie prawo, że jeśli majątek pochodzi z przestępstwa może być zagarnięty przez państwo. Byłby użyty chociażby do tego żeby ludziom, którzy zostali poszkodowani w Amber Gold te pieniądze wypłacić” Powołanie komisji śledczej to jedyny sposób, by wyjaśnić działalność organów państwa ws. Amber Gold”powiedział Adam Hofman.

Powołanie komisji śledczej to jedyny sposób, by wyjaśnić działalność organów państwa ws. Amber Gold.

 „Przede wszystkim żeby znaleźć odpowiedź na pytanie czy ograny państwa nadzorowały proces powstawania, potem rozwoju tej firmy. Są do tego powołane żeby taki proces nadzorować. Po drugie jak zachowały się organy państwa kiedy posiadły wiedzę o nieprawidłowościach dotyczących działalności Amber Gold” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Jeszcze dziś swój wniosek dot. powołania komisji śledczej ma przedstawić SP.

Wczoraj do prokuratora generalnego miał trafić wniosek tej formacji dot. rzetelnego śledztwa w sprawie „bezczynności organów państwa” wobec Amber Gold. Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r.. w sierpniu spółka ogłosiła likwidację. W ub. tygodniu szef spółki usłyszał prokuratorskie zarzuty. W ramach śledztwa badany jest m.in. wątek pieniędzy i czy Marcin P. mógł być „słupem” dla pomorskich gangsterów.

drukuj