fot. PAP/Tomasz Gzell

Ministrowie podsumowali realizację wyborczych obietnic w ciągu pierwszych 100 dni rządu

To szeroka oferta, na której skorzystać mieli przedsiębiorcy, seniorzy, pacjenci, rolnicy i kierowcy. Mowa o „piątce” na pierwsze 100 dni rządu. W sobotę ministrowie podsumowali realizację wyborczych obietnic.

„Mały ZUS plus” był pierwszą ustawą z tzw. nowej piątki Prawa i Sprawiedliwości, która miała być realizowana zaraz po wyborach. Przedsiębiorcy już zgłaszają się do programu – podkreśliła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Jakie uzyskują profity? Mogą oszczędzić miesięcznie nawet kilkaset złotych na ubezpieczenie społeczne – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Na uldze może skorzystać nawet 300 tys. przedsiębiorców. Opozycja przekonuje jednak, że jeden program wcale nie oznacza, że z polską gospodarką wszystko jest w porządku.

– Inwestycji mniej, miejsc pracy mniej, a inflacja zżera to, co zarabiamy –mówił Andrzej Halicki, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że tak jak celem rządu na pierwszą kadencję, było państwo równe dla wszystkich. Tak teraz, celem jest rozwój.

– W tej drugiej kadencji chcemy się skoncentrować na budowie silnej, odważnej, ambitnej Polski – wskazał Mateusz Morawiecki.

Ta Polska to m.in. bezpieczne drogi. To na to wpływ mają mieć m.in. inwestycje w infrastrukturę i program budowy 100 obwodnic – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

– Już w roku bieżącym ogłosimy przetargi na budowę tych obwodnic w ciągu dróg krajowych, m.in. w: Strzelcach Krajeńskich, Lipsku, Suchowoli, Smolajnach, Koźminie Wielkopolskim – zauważył Andrzej Adamczyk.

Na początku kolejnej kadencji PiS kontynuuje także programy wsparcia dla emerytów. 13. i 14. emerytura miały być zagwarantowane ustawą. I tak się dzieje – zaznaczyła minister rodziny Marlena Maląg.

– Poziom świadczenia – wysokość minimalnej emerytury – powiedziała Marlena Maląg.

Prawdziwym wyzwaniem będzie jednak służba zdrowia. I tutaj motto rządu, to „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Pacjenci późno zgłaszają się do lekarzy – mówił specjalista medycyny rodzinnej Michał Sutkowski.

– Dzisiaj pacjenci trafiają wtedy, kiedy my już musimy używać medycyny naprawczej – zaznaczył Michał Sutkowski.

Właśnie ten problem ma rozwiązać program „Profilaktyka plus”, czyli program darmowych badań profilaktycznych dla osób po 40 – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Dzięki temu programowi dotrzemy do 11 mln potencjalnych chorych, którym można pomóc, zanim będą naprawdę chorzy. Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje te wszystkie badania. To jest około 2 mld złotych – wskazał Łukasz Szumowski.

Ostatnią już, piątą obietnicą na pierwsze 100 dni, było wyrównanie dopłat dla rolników do średniej europejskiej. Tutaj batalia wciąż się toczy, bo wszystko zależy od nowego unijnego budżetu – zaznaczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.

– Nie spoczniemy, nie spoczniemy, dopóki te sprawiedliwe warunki wsparcia rolnictwa w Europie dla Polski, dla naszej części Europy, gdzie Polska jest naturalnym liderem, nie zostaną wyrównane – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonywał, że miał powstać szczegółowy harmonogram, co zrobić, by polscy rolnicy mieli dopłaty na poziomie Francji i Niemiec. To zarzut. Opozycja mówi, że takiego dokumentu nie ma. A dziś do poziomu średniej europejskiej brakuje niewiele.

– Średnia europejska prawie jest. 244 euro do hektara w Polsce przy 256 euro średniej europejskiej to różnica nieduża – mówił Marek Sawicki.

Rząd podkreśla, że realizuje wyborcze obietnice.

– Tak jak wiarygodność jest fundamentem zdrowej polityki, demokratycznego państwa. Tak, rzetelna realizacja zobowiązań jest fundamentem demokracji – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Opozycja jest innego zdania, ale to żadna nowość, ten spór trwa.

 

TV Trwam News

drukuj