fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] S. Kaleta o warszawskiej reprywatyzacji: Wydaliśmy ponad 300 decyzji, a drugie tyle jest w trakcie postępowania sądowego. Kilkaset osób otrzymało zadośćuczynienie z kwot odzyskanych od handlarzy roszczeń

Kilkaset osób otrzymało zadośćuczynienie nie z pieniędzy podatników, ale z kwot odzyskanych od handlarzy roszczeń. Dzięki działaniom prokuratury kilkadziesiąt osób jest na ławie oskarżonych przed sądami i klamra z poniedziałkowych orzeczeń dopina to, że działania komisji były prawidłowe, że to, co wykazaliśmy, rzeczywiście było patologią, nie powinno mieć miejsca i należy to odwrócić. Jest to naprawdę bardzo ważny dzień dla wyjaśnienia warszawskiej reprywatyzacji – powiedział Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał w poniedziałek przełomowy wyrok, który potwierdza, że model reprywatyzacji, który rodził patologie w Warszawie, nie ma oparcia w prawie. [czytaj więcej] NSA stanął po stronie Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich – powiedział jej przewodniczący, Sebastian Kaleta, podczas konferencji prasowej. [więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że w czterech sprawach zapadły wyroki dotyczące bardzo ważnych i wartościowych nieruchomości. Były one w miejscu, gdzie miał powstać apartamentowiec.

– Była to działka warta kilka milionów złotych oraz dwie kamienice położone przy samym Placu Zamkowym w Warszawie, więc to bardzo poważne nieruchomości. Decyzje komisji weryfikacyjnej ws. tych nieruchomości zostały utrzymane na mocy prawa, czyli nieruchomości po prostu wrócą do zasobu miejskiego. Jedną z kamienic nabyto np. za 80 tys. złotych, więc budziło to wątpliwość komisji. Wyrok i jego sformułowanie wskazuje, że w każdej ze spraw, w której były takie transakcje, należy je unieważniać. Decyzji w podobnym kontekście komisja ds. reprywatyzacji wydała ponad 100, więc liczymy, że również w kolejnych wyrokach będziemy wygrywać takie sprawy przed sądami. W taki sposób dopina się pewna klamra w działalności Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Sebastian Kaleta zaznaczył, że na początku działalności komisji ds. reprywatyzacji nie było zbyt wiele nadziei na wyjaśnienie sprawy i wymierzenie sprawiedliwości. Wydawało się, że decyzje są przedawnione i wszystko jest zbyt zagmatwane.

– Przez kilka lat udało się obnażyć patologię warszawskiej reprywatyzacji. Lokatorzy warszawskich nieruchomości odzyskali godność. Reakcja państwa na ich krzywdy została zamieniona na zadośćuczynienie, które udało się wprowadzić drogą kolejnej ustawy. Kilkaset osób otrzymało zadośćuczynienie nie z pieniędzy podatników, ale z odzyskanych kwot od handlarzy roszczeń. Dzięki działaniom prokuratury kilkadziesiąt osób jest na ławie oskarżonych przed sądami i klamra z poniedziałkowych orzeczeń dopina to, że działania komisji były prawidłowe, że to, co wykazaliśmy, rzeczywiście było patologią, nie powinno mieć miejsca i należy to odwrócić. Jest to naprawdę bardzo ważny dzień dla wyjaśnienia warszawskiej reprywatyzacji wskazał przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich.

Gość audycji „Aktualności dnia” stwierdził, że działalność komisji powinna stać się łatwiejsza.

– Dotychczas w sprawach handlu roszczeniami analizowaliśmy kilkanaście różnych aspektów. Sąd w tym wyroku pozwolił nam skupić się tylko na jednym. To samo w sobie powoduje, że zakres naszego działania może być bardziej dynamiczny. Badaliśmy kilkanaście wątków, ponieważ nie mogliśmy dopuścić do sytuacji, że ktoś stwierdzi, że mogliśmy użyć jakiegoś argumentu, że coś mogliśmy zbadać, a tego nie zrobiliśmy i sprawa nie została rozwiązana prawidłowo. Wydaliśmy ponad 300 decyzji, a drugie tyle jest w trakcie postępowania sądowego. Należy spodziewać się, że uda się zamknąć sprawy, które są jeszcze w komisji. Kilkaset spraw jest już w sądach po decyzjach komisji – zaznaczył gość Radia Maryja.

Każda nieruchomość (według której toczy się postępowanie) jest warta od kilku do kilkunastu milionów złotych, a niektóre nawet kilkaset milionów złotych. Postępowania są bardzo trudne, ale widać efekty pracy komisji ds. weryfikacji.

Całą rozmowę z wiceministrem Sebastianem Kaletą w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl