fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Red. J. Wiech: Wiele się zmienia, jeżeli chodzi o europejską czy światową energetykę. Rzeczy, które jeszcze do niedawna uchodziły za żelazny paradygmat, w obecnym ustroju polityczno-gospodarczym są wspomnieniami i przeszłością

Wiele się zmienia, jeżeli chodzi o europejską czy światową energetykę. Rzeczy, które jeszcze do niedawna uchodziły za żelazny paradygmat, w obecnym ustroju polityczno-gospodarczym są wspomnieniami i przeszłością. Europa gwałtownie odchodzi od rosyjskich surowców energetycznych, którą reżim na Kremlu posługiwał się przez ostatnie lata. Do Niemiec, czyli do kraju, który jeszcze dwa lata temu był najważniejszym odbiorcą rosyjskiego gazu, ten gaz już nie dociera. Polska również nie odbiera tego surowca ze Wschodu- mówił redaktor Jakub Wiech, ekspert do spraw energetyki, zastępca red. naczelnego serwisu energetyka24.pl, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Przeżywamy kryzys energetyczny, a jednocześnie doświadczamy dużego szumu informacyjnego w tej sprawie. Red. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki, przedstawił, jakie kwestie dot. energetyki są obecnie najistotniejsze.

– Wiele się zmienia, jeżeli chodzi o europejską czy światową energetykę. Rzeczy, które jeszcze do niedawna uchodziły za żelazny paradygmat, w obecnym ustroju polityczno-gospodarczym są wspomnieniami i przeszłością. Europa gwałtownie odchodzi od rosyjskich surowców energetycznych, którą reżim na Kremlu posługiwał się przez ostatnie lata. Do Niemiec, czyli do kraju, który jeszcze dwa lata temu był najważniejszym odbiorcą rosyjskiego gazu, ten gaz już nie dociera. Polska również nie odbiera tego surowca ze Wschodu. Jeżeli spojrzymy na statystyki eksportowe Rosji do Europy, to widzimy, że gaz rosyjski, który do niedawna był dominujący, został zastąpiony surowcem amerykańskim, afrykańskim oraz paliwem z krajów arabskich. Mamy dużą szansę, żeby zdeklasować Rosję w strukturze dostawców energii. Potrzeba teraz bardzo silnych działań na poziomie UE, aby ten stan zabetonować i nie wracać do współpracy z Rosją, bowiem współpraca z tym państwem jest niebezpieczna. Rosja jest geopolitycznie nieobliczalna, ma swoje cele wykraczające poza racjonalną kalkulację, np. ekonomiczną. Ta myśl powinna przyświecać politykom polskim, a także krajom Europy Środkowej i Wschodniej – podkreślił red. Jakub Wiech.

Gazprom przejął kontrolę nad wspólnymi przedsięwzięciami Niemiec i Rosji na Syberii oraz opróżnił konta bankowe. W grę wchodzą ogromne pieniądze, ponieważ zniknąć miało prawie 2 mld euro ulokowane na rachunkach trzech wspólnych firm wydobywczych.

– Jest to kolejny dowód na to, jak Niemcy dały się wpuścił w pułapkę, którą same zastawiły. Uzależnienie tego kraju od Rosji jest efektem działań politycznych Berlina, który nie widział zagrożeń w relacjach z Moskwą. Oskarżenie o kradzież 2 mld euro jest dowodem na to, jak głębokim brakiem szacunku wykazała się Rosja w tych relacjach – stwierdził zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.pl.

Obecnie mamy dużą rozpiętość poglądów dotyczącą tego, które źródło energii – węgiel czy wodór – jest lepsze. Do dyskusji należy dołączyć kwestię energii odnawialnej, która jest praktycznie nieograniczona. W międzyczasie trwa walka o atom, a kolejną nadzieją mają być małe przyzakładowe reaktory atomowe.

– Jeżeli chodzi o małe przyzakładowe reaktory atomowe, to to jest możliwe, natomiast trzeba poczekać. Dopiero jesteśmy tydzień po pierwszej certyfikacji małego reaktora jądrowego w USA. Federalna Komisja Nadzoru Jądrowego wydała zgodę zatwierdzającą dany projekt, który umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych na powstanie takiej jednostki. Do codziennego użytku jeszcze długa droga, ponieważ regulator zastrzegł warunki, które muszą zostać spełnione. Można szacować, iż do końca bieżącej dekady taka jednostka powstanie w Stanach Zjednoczonych – oznajmił ekspert ds. energetyki.

Polskie uczelnie i politechniki proponują szkolenia dotyczące pracy w fizyce czy inżynierii jądrowej.

– Potrzebujemy komponentu technologicznego oraz kompetencyjnego. Chcemy mieć kadrę do obsadzenia w jednostkach atomowych, które budujemy. Bez głowy, która będzie czuwać nad pracą reaktora, jednostka nie zadziała. Mamy doskonałe uczelnie techniczne oraz potencjał wyszkolenia własnych operatorów – powiedział Jakub Wiech.

Wojna między Rosją a Ukrainą przyspieszyła pracę nad nowymi rozwiązaniami, które prawdopodobnie zabezpieczą świat w kwestii energetycznej.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z udziałem red. Jakuba Wiech można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl