[TYLKO U NAS] R. Winnicki: Błędem politycznym tego rządu jest uzależnienie od Stanów Zjednoczonych

Zależność od jednego mocarstwa powoduje, że ono dyktuje nam, że mamy zmienić ustawę o IPN, mamy płacić więcej za systemy rakiet Patriot. Chce nam dyktować, że musimy przeprowadzać tak, a nie inaczej ustawę reprywatyzacyjną – powiedział o polsko-amerykańskim sojuszu w środowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. Odniósł się on także do ustawy o IPN i listu amerykańskich senatorów w związku z reprywatyzacją.

Polska podpisała dzisiaj umowę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie systemu rakietowego Patriot. Długie negocjacje w końcu znalazły swój szczęśliwy finał.

– Wszystko, co wzmacnia zdolność Wojska Polskiego do obrony naszych granic nas cieszy. Uważam, że to dobra informacje, ale jak to się mówi „diabeł tkwi w szczegółach”. Dlatego musimy te szczegóły, szczególnie finansowe, poznać. To są bardzo duże kwoty – zaznaczył Robert Winnicki.

Amerykańscy politycy pod wpływem retoryki państwa izraelskiego zaapelowali do władz Polski o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin.

– Ten list większości amerykańskiego Senatu, jest kolejną bardzo złą rzeczą, po tym, kiedy ten Senat opuścił projekt ustawy „447”. Ten projekt jest niezwykle niebezpieczny dla państwa polskiego. Sytuacja jest o tyle niezrozumiała, że organizacje, które miałyby oceniać, czy Polska prawidłowo zachowuje się w tej sytuacji, miałyby być również beneficjentami finansowymi – podkreślił prezes Ruchu Narodowego.

– Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że reprywatyzacja w skali 1:1 nie jest możliwa. Załóżmy, że ktoś w czasie wojny miał kamienicę, a dzisiaj – po latach – dostaje tę samą kamienicę. Polska była absolutnie zrujnowana po II wojnie światowej i znaczna część tego majątku, który miałby być teraz reprywatyzowany był odbudowywany siłą społeczeństwa – dodał.

Robert Winnicki ocenił, że roszczenia amerykańskie są powodem jednowektorowej polityki zagranicznej i zbyt dużego uzależnienia się Polski od tego mocarstwa.

– Błędem politycznym tego rządu jest uzależnienie od Stanów Zjednoczonych. Zależność od jednego mocarstwa powoduje, że ono dyktuje nam, że mamy zmienić ustawę o IPN, mamy płacić więcej za systemy rakiet Patriot. Chce nam dyktować, że musimy przeprowadzać tak, a nie inaczej ustawę reprywatyzacyjną. Polska musi zacząć grać wielowektorowo i występować nie w cudzym, ale własnym interesie na arenie międzynarodowej – powiedział.

Amerykanie mają również zastrzeżenia dotyczące ustawy o IPN. To właśnie po jej przyjęciu napięcie między Polską i Izraelem sięgnęło zenitu.

– Ta ustawa została użyta jako narzędzie. Efektem prowadzenia takiej, a nie innej polityki Izraela jest to, że wszyscy mówią – w kontekście II wojny światowej – o narodzie żydowskim jako ofiarach, a wszystkich innych, w tym Polaków, nazywa się sprawcami lub współsprawcami – wskazał Robert Winnicki.

Całość rozmowy z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. https://www.radiomaryja.pl/multimedia/senat-usa-wystosowal-pismo-do-premiera-rp-ws-ustawy-reprywatyzacyjnej-korzystnej-dla-polskich-zydow/

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl