fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] R. Foryś: Od wielu lat widoczna jest ekspansja dominujących sieci handlowych. Widzimy słabnącą pozycję rolnika, czyli polskiego producenta w łańcuchu dostaw

Zagraniczne sieci handlowe obniżają ceny produktów żywnościowych w szczycie sezonu. Polscy rolnicy i producenci protestują przeciwko dramatycznej sytuacji w zagłębiu papryki. „Jest to świadome zaniżanie cen w celu wyniszczenia lokalnych gospodarstw przez wielkie sieci handlowe. (…) Od wielu lat widoczna jest ekspansja dominujących sieci handlowych. Widzimy słabnącą pozycję rolnika, czyli polskiego producenta w łańcuchu dostaw” – powiedział Rafał Foryś, prezes Fundacji „Rolnik handluje”, założyciel portalu sprzedaży bezpośredniej rolnikhandluje.pl, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

Polscy rolnicy i producenci papryki protestują przeciwko wyniszczającej polityce zagranicznych sieci handlowych, które wykorzystują swoją przewagę ekonomiczną. [czytaj więcej]

– Na południowym Mazowszu znajduje się zagłębie papryki. Jest to teren rolniczy, który specjalizuje się w uprawie warzyw ciepłolubnych, uprawianych pod foliami albo w gruncie. Są to produkty, które znajdują się w gospodarstwach domowych oraz w gastronomii. Od jakiegoś czasu rolnicy borykają się z zagrożeniami – mówił gość Radia Maryja.

Prezes Fundacji „Rolnik handluje” zauważył, że zagraniczne sieci handlowe manipulują cenami warzyw i owoców sezonowych.

– Kiedy jest sezon na dane warzywo – w tej chwili jest to papryka – ma miejsce pewien proceder. Cena papryki, która nie pochodzi z Polski, jest obniżana w porównaniu z paprykami uprawianymi w Polsce. Plantatorzy nie zgadzają się z tym faktem, ponieważ cały rok dbają o swoje gospodarstwa, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo żywnościowe, a także zabezpieczyć finansowo swoje gospodarstwa domowe – akcentował Rafał Foryś.

Założyciel portalu sprzedaży bezpośredniej rolnikhandluje.pl ocenił, że proceder, z którym borykają się polscy producenci, prowadzi do wyniszczania lokalnych gospodarstw przez wielkie sieci handlowe.

– Zagraniczne sieci handlowe są bezwzględne. Mają nieorganiczny kapitał. Myślą, że mogą robić, co chcą na naszym rynku detalicznym. Aktualnie obniżają cenę papryki poniżej kosztów produkcji. Z tym problemem borykają się polscy producenci. (…) Jest to świadome zaniżanie cen w celu wyniszczenia lokalnych gospodarstw przez wielkie sieci handlowe – podkreślił gość Radia Maryja.

– Od wielu lat widoczna jest ekspansja dominujących sieci handlowych. Widzimy słabnącą pozycję rolnika, czyli polskiego producenta w łańcuchu dostaw. Widzimy, jak rynek opanowany jest przez zagraniczne sieci handlowe – podsumował gość audycji „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z Rafałem Forysiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl