fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

[TYLKO U NAS] R. Bąkiewicz: Wrogowie naszego kraju dążą do wzmożenia atmosfery podziału wśród Polaków

Wszyscy wrogowie naszej ojczyzny dążą do tego, żeby kontrowersje wokół Marszu Niepodległości były duże, a także do tego, by wzmóc atmosferę podziału. W kontekście wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej czy ataków Niemiec poprzez instytucje Unii Europejskiej widać, że komuś zależy na dezintegracji państwa polskiego – powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Każdego roku tysiące osób manifestuje swoje przywiązanie do polskości 11 listopada w trakcie Marszu Niepodległości. Organizacja tegorocznego wydarzenia spotkała się m.in. ze sprzeciwem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

– Wszyscy wrogowie naszej ojczyzny dążą do tego, żeby kontrowersje wokół Marszu Niepodległości były duże, a także do tego, by wzmóc atmosferę podziału. W kontekście wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej czy ataków Niemiec poprzez instytucje Unii Europejskiej widać, że komuś zależy na dezintegracji państwa polskiego. Elementem wojny nowego typu ma być Marsz Niepodległości. Zapewniamy, że będziemy robili wszystko, żeby był on legalny. Natomiast obawiamy się działań prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – powiedział Robert Bąkiewicz.

– Jeśli nie udałoby się przejść planowaną trasą, to mamy zarejestrowane inne zgromadzenia i z ronda Dmowskiego będziemy przeprowadzać ludzi innymi trasami – dodał.

Na Marsz Niepodległości przygotowuje się także niemiecka Antifa. Jak powiedział gość Radia Maryja, „widać, że jest to element szerszej polityki. W 2011 r. niemiecka Antifa przyjechała do Polski na zaproszenie środowisk lewicowych i próbowała atakować polskich patriotów”.

– Możemy mieć do czynienia z działaniem zagranicznych struktur. (…) To są anarchistyczne organizacje bez konkretnej struktury, w niektórych państwach są uznane za terrorystyczne. One w sposób siłowy atakują ludzi o szeroko rozumianych poglądach prawicowych, ale także atakują chrześcijan. (…) Policja powinna podejmować jednoznaczne działania, jeśli chodzi o grupy bojówkarzy Antify. Nie można dopuścić do działań, które mogłyby zaszkodzić Polsce – wskazał.

Wśród wielu zarzutów wobec Marszu Niepodległości pojawiają się takie, że w poprzednich edycjach wydarzenia brali udział neofaszyści. W tym kontekście Robert Bąkiewicz podkreślił, że „wiele grup przyjeżdżających do Polski nie jest  w ogóle zapraszanych przez organizatorów, a przyjeżdżają na Marsz”.

– Należy pamiętać o różnicy w zachowaniu organizatorów Marszu Niepodległości a w zachowaniu organizatorów manifestacji lewicowych. Oni wręcz nawołują do agresji, budzą nienawiść, natomiast my nie zgadzamy się na tego typu postępowanie. Jako polscy patrioci powinniśmy prezentować poziom chrześcijańskich wartości, miłości do bliźniego. To, co czasem ma miejsce na Marszu Niepodległości, jest marginesem. Z kolei tam takie działania są w głównym nurcie – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Robertem Bąkiewiczem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj