[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak o konwencji PiS: Mam wrażenie, że takiego modelu spotkań i dyskusji nie spotkałem nigdzie indziej w Europie

Bardzo wysoko oceniam jakość i formułę tych spotkań. Mam wrażenie, że takiego modelu konwencji nie spotkałem nigdzie indziej w Europie, gdzie mówi się o polityce, a ona jest dobrem wspólnym mówił w poniedziałkowym „Polskim punkcie widzenia” prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

W niedzielę w Katowicach zakończyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Podczas trzydniowych debat i dyskusji udział wzięło 10 tysięcy osób. Spotkaniu przyświecało hasło „Myśląc: Polska 2019”.

Bardzo wysoko oceniam jakość i formułę tych spotkań. Jest taki odbiór słuchaczy i prelegentów do przekonania, że rzeczywiście tam się mówi o Polsce, bo Polska obejmuje całą masę problemów zagadnień społecznych dotyczących człowieka, gdzie rodzina jest w centrum, gdzie mówimy o różnych szczegółach elementów gospodarczych. Ten wysoki profesjonalizm konstrukcji samych paneli nie odbiega od tego, co spotykamy na różnych konferencjach naukowych czy sektorowych – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

Mam wrażenie, że takiego modelu konwencji nie spotkałem nigdzie indziej w Europie, gdzie mówi się o polityce, a ona jest dobrem wspólnym. Rzeczywiście ta formuła spotkań bardzo trafnie odzwierciedla to, że my w ten sposób dbamy o dobro wspólne, że nie jest to konferencja, na której podnoszą się tylko jakieś okrzyki, entuzjazm czy emocje, ale w centrum tego jest właśnie zatroskanie się o te wszystkie kluczowe sprawy, które dotyczą rozwoju człowieka, rodziny, poszczególnych grup społecznych i całej naszej ojczyzny – dodał ekspert.

Podczas konwencji lider PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że jego partia nadal będzie „prowadziła politykę merytoryczną, przemyślaną, opartą o wiedzę”. Jak dodał, politykę jednocześnie budowaną o wiarygodność, „bo bez niej nie ma demokracji”. [więcej tutaj]

Wiarygodność poprzedza rzetelność. To był element, który podczas paneli w Katowicach się przewijał. On wyłaniał się jako konkluzja z tych wszystkich dyskusji i spotkań. Zrodziła się we mnie nawet taka tęsknota, żeby też wszystkie inne partie ten model przejęły. Mówiąc o tym, chciałbym wskazać na pewien konstruktywny sposób przygotowania się do prowadzenia dialogu. Dla PiS tworzenie takich debat przy okazji tworzenia konwencji przez opozycję (czy jakąkolwiek inną partię) byłoby pewnym elementem mobilizowania się, ten dialog powodowałby wzrost jakości – podkreślił gość TV Trwam.

Katowicka konwencja była jednym z elementów programowych Prawa i Sprawiedliwości przed zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi. Te – według nieoficjalnych informacji – prawdopodobnie odbędą się 20 października.

RIRM

drukuj