fot. PAP/EPA

Szczyt Ukraina – Unia Europejska

Unia Europejska deklaruje podtrzymanie sankcji wobec Rosji. Na ten temat w Kijowie prezydent Ukrainy rozmawiał z Donaldem Tuskiem i JeanClaude’em Junckerem. O aneksji Krymu Wołodymyr Zełenski chce teraz rozmawiać z Władimirem Putinem.

Unia Europejska chce wspierać Ukrainę. Deklaruje zwłaszcza pomoc finansową.

Z radością ogłaszam nowy pakiet środków wspierających region Morza Azowskiego, obejmujący środki na rzecz rehabilitacji kluczowej infrastruktury w Mariupolu i Chersoniu, nowe finansowanie w samorządach lokalnych dla małych i średnich przedsiębiorstw w regionie – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Równie ważna dla Ukrainy pozostaje solidarność Unii Europejskiej w sporze z Rosją. Prezydent kraju Wołodymyr Zełenski otrzymał zapewnienie, że sankcje wobec Kremla zostaną utrzymane.

Zaledwie kilka dni temu UE jednogłośnie przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji na kolejne 6 miesięcy. Sankcje będą obowiązywać do czasu pełnego wdrożenia porozumień z Mińska – mówił Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Na temat aneksji Krymu i konfliktu w Donbasie prezydent Ukrainy chce rozmawiać z Władimirem Putinem.

Chcę zwrócić się do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Czy musimy rozmawiać? Tak. Omówmy, do kogo należy Krym, a kogo nie ma w Donbasie – takie zaproszenie przygotował Wołodymyr Zełenski.

Na inicjatywę odpowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tłumaczył, że to nowy format dyskusji, dlatego Rosja potrzebuje czasu na odpowiedź. Jeśli rozmowy dojdą do skutku, pojawią się na nich: prezydenci USA oraz Francji, premier Wielkiej Brytanii i kanclerz Niemiec.

TV Trwam News/RIRM

drukuj