Polacy chcą, by UE zajęła się bezpieczeństwem

Polacy oczekują, że Unia Europejska zajmie się problemem bezpieczeństwa naszego regionu. Dziś jest ono zagrożone poprzez rosyjską agresję na Ukrainie – powiedział poseł Witold Waszczykowski. Były wiceszef polskiej dyplomacji dodał, że ta kwestia została zmarginalizowana przez Donalda Tuska.

Były premier oficjalnie objął stanowisko szefa Rady Europejskiej, jednak jak podkreślił Witold Waszczykowski, w swoim przemówieniu nie dostrzegł istotnych spraw bezpośrednio dotyczących Polski.

– Wspomniał o sąsiadach i nieprzyjaciołach, których Unia Europejska posiada. Skoncentrował się na agendzie, która jest dobra dla dużych krajów europejskich, szczególnie dla Niemiec. Stąd też jego pierwsze przemówienie może budzić rozczarowanie. Nie dostrzegł tych spraw, które z punktu widzenia polskiego są najbliższe – powiedział były wiceminister spraw zagranicznych.

Donald Tusk mówił, że UE potrzebuje determinacji, by przezwyciężyć kryzys gospodarczy. „Naszą odpowiedzialnością jest to, by zakończyć budowę prawdziwej unii gospodarczej i walutowej” – podkreślił.

Witold Waszczykowski dodał również, że w Polsce przeceniana jest możliwość odziaływania Donalda Tuska. Jednocześnie zwrócił uwagę, że były premier będzie miał wpływ  na kształtowanie agendy rozmów. Szef Rady Europejskiej nie ma prerogatyw, aby współdecydować o rozwiązaniach w Europie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl