fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Realizacja budżetu na 2023 rok w zaplanowanym kształcie będzie sukcesem w trudnych czasach

W planie zawartym w projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok dynamika przyrostu dochodów i wydatków jest imponująca. Deficyt budżetowy w wysokości 68 mld zł to więcej niż w tym roku, ale o stanie naszych finansów publicznych nie najgorzej świadczy wzrost dochodów budżetowych. Wielkość deficytu budżetowego i wielkość deficytu sektora finansów publicznych nie są wielkościami zagrażającymi stabilności finansów publicznych. Mamy do czynienia z budżetem roku bardzo trudnego. Natomiast jeśli uda się go wykonać w zaplanowanym kształcie, będziemy mogli uznać, że osiągnęliśmy sukces w trudnych czasach – powiedział prof. Witold Modzelewski, ekonomista, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję, wedle której utrzymano stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Prof. Witold Modzelewski zaznaczył, że jesteśmy w momencie, gdzie „główne czynniki inflacjogenne nie mają już pieniężnego charakteru”.

– Jeżeli chcielibyśmy przy pomocy instrumentów pieniężnych – a stopy procentowe są z tej bajki – wpływać na zjawiska inflacyjne, to opóźnienie skutku jest rzędu nawet kilkunastu miesięcy. To czas, jaki nas nie interesuje. RPP powstrzymała się przed tego rodzaju zmianami i to jest racjonalne. Ostrożność prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego, który mówił, że nie oznacza to zamknięcia etapu, także jest zupełnie racjonalna, ponieważ dzisiaj nie tu jest najważniejsza rozgrywka o wysokość inflacji – powiedział ekonomista.

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na rok 2023. Ministerstwo Finansów przyjęło, że przyszłoroczne dochody państwa wyniosą 604,7 mld zł, wydatki 672,7 mld zł, a deficyt nie przekroczy 68 mld zł. [czytaj więcej] 

– Należy oddzielić budżet jako taki oraz finanse publiczne, które są czymś szerszym i dzieją się poza budżetem. (…) Jeżeli chcielibyśmy stwierdzić, czy przedłożony budżet reprezentuje w sposób zsumowany plan oraz kondycję finansów publicznych jako całości, to nie moglibyśmy tego zrobić. Natomiast stan rzeczy obrazuje wielkość deficytu sektora finansów publicznych, która jest zaplanowana na 4,5 procent. Kryteria związane z definiowaniem dopuszczalnego limitu deficytu budżetowego mówią o 3 procent – wskazał gość Radia Maryja.

Budżet zamyka się deficytem 68 mld zł. Przy wpływach 604 mld zł (o 100 mld więcej rdr.) i wydatkach 672 mld zł dynamika przyrostu dochodów i wydatków jest imponująca – kontynuował wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

– Deficyt budżetowy w wysokości 68 mld zł to więcej niż w tym roku, ale o stanie naszych finansów publicznych nie najgorzej świadczy wzrost dochodów budżetowych. Wielkość deficytu budżetowego i wielkość deficytu sektora finansów publicznych nie są wielkościami zagrażającymi stabilności finansów publicznych. Mamy do czynienia z budżetem roku bardzo trudnego. Natomiast jeśli uda się go wykonać w zaplanowanym kształcie, będziemy mogli uznać, że osiągnęliśmy sukces w trudnych czasach – podkreślił prof. Witold Modzelewski.

Cała rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl