fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Poza ekonomią jest też głębszy wymiar życia, którego nie wolno zaniedbać. Prawda, dobro i piękno wyznaczają, kim stajemy się jako ludzie

Nasze życie jest dzisiaj zdominowane przede wszystkim przez ekonomię, gdzie osiągamy wielkie sukcesy, ale musimy pamiętać, że poza ekonomią jest też głębszy wymiar życia ludzkiego, którego nie wolno zaniedbać. Wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna wyznacza, kim my się stajemy jako ludzie – powiedział prof. Piotr Jaroszyński podczas felietonu z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Profesor Piotr Jaroszyński wskazał, że człowiek musi w swoim życiu ustanowić hierarchie wartości, którymi się kieruje.

– Człowiek w swoim życiu dąży do różnych rozmaitych celów. Czasami są one bardziej przyziemne, czasami bardziej wzniosłe. Chodzi o to, żeby wprowadzić tu pewien porządek, ład w celu zachowania pewnej hierarchii tego, co jest ważniejsze i tego, co mniej ważne. Dzisiaj nasze życie jest zdominowane przede wszystkim przez ekonomię, gdzie osiągamy wielkie sukcesy, ale musimy pamiętać o tym, że poza ekonomią jest też głębszy wymiar życia ludzkiego, którego nie wolno zaniedbać. Tutaj możemy znaleźć bardzo ciekawe spostrzeżenia, rady, sugestie, jakie wyraził św. Jan Paweł II wtedy, kiedy odwiedzał naszą ojczyznę – rozpoczął profesor.

Zanurzając się w te teksty możemy dojrzeć niezwykle trafne słowa Papieża, które wówczas wypowiedział – kontynuował gość TV Trwam.

– Te słowa pomagały nam ukierunkować nasze życie osobiste i społeczne, ale również przygotowywały nas na przyszłość, chociaż wtedy wydawało nam się, że ten komunizm będzie trwał wiecznie, a tu 2 lata i system zaczął pękać. Jesteśmy więc w roku 1987, a dokładnie 13 czerwca. Papież zwraca się do świata kultury i sztuki w Warszawie i mówi tak: „Człowiek to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości, niż te potrzeby materialne. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna”. Wiemy, że kategorie te leżą u podstaw kultury zachodniej. One właśnie zostały odkryte i wprowadzone w obieg świadomości społecznej – mówił felietonista.

Filozof podkreślił, że te wartości są spotykane w naszej kulturze od czasów starożytnych Greków i Rzymian.

– Nawet u starożytnych Greków spotykamy te wielkie wartości w dziełach Platona. One towarzyszą kulturze zachodniej wtedy, kiedy nabiera także cech rzymskich, kiedy staje się cywilizacją chrześcijańską, a później następuje swoisty kryzys. Wówczas trzeba się o te wartości upominać i walczyć, a one właśnie, poprzez nasz osobisty stosunek do nich, wyznaczają to, kim my się stajemy jako ludzie – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl