fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. inż. J. Kawecki o nieustannej nagonce na Radio Maryja: Chciano zablokować głos prawdy i to blokowanie odbywało się systematycznie

Chciano zablokować głos prawdy i to blokowanie odbywało się systematycznie. Obawiano się nadawcy, który mógłby głosić to, co głosi Ewangelia i jak tę Ewangelię stosować w naszym codziennym życiu. Chciano, żebyśmy tego nie otrzymali ze strony mediów – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, prof. inż. Janusz Kawecki, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Właściwie od samego początku funkcjonowania Radia Maryja trwały niezliczone batalie o to, by mogło ono swobodnie działać. Na drodze toruńskiej rozgłośni stawało wiele przeszkód.

– Zawsze, gdy jadę na uroczystości rocznicowe, wspominam pamięcią tych, którzy na początku uczestniczyli w staraniach o to, żeby „katolicki głos w naszym domu” do ich domu docierał. Było to bardzo trudne. Teraz z perspektywy wielu lat widać, że chodziło o to, żeby nie dopuścić takiego głosu, który by prezentował stanowisko Kościoła katolickiego, nauczania Kościoła katolickiego i pokazywał, jak należy żyć według wskazówek Ewangelii, czyli ewangelizował za pomocą współczesnych środków przekazu – mówił prof. inż. Janusz Kawecki.

Szczególne trudności dotyczyły koncesji.

– Było trzech nadawców komercyjnych – tak to określano – którzy poza publicznymi mediami mogą się znaleźć w zasięgu ogólnopolskim. Wśród nich było Radio Maryja. Jednak ci dwaj pozostali, którzy też otrzymali koncesje (Radio Zet i RMF FM), otrzymywali możliwości, powiększający się zasięg szybciej i znacznie większy – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Dopiero uchwała Sejmu, która zobowiązała NIK do przeprowadzenia kontroli w ówczesnej KRRiT, zakończyła dyskryminację katolickiej rozgłośni pod względem realizacji koncesji.

Ataki na Radio Maryja nie malały. Medialne nagonki na rozgłośnię i jej dyrektora, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, trwają w zasadzie nieprzerwanie.

– Obawiano się nadawcy, który mógłby głosić to, co głosi Ewangelia i jak te Ewangelię stosować w naszym codziennym życiu. Chciano, żebyśmy tego nie otrzymali ze strony mediów. To była podstawowa rzecz – wskazał były członek KRRiT.

Funkcjonowaniu Radia Maryja przeszkadzano w sposób umyślny i celowy. Podobnie było też w przypadku Telewizji Trwam.

– Chciano zablokować głos prawdy i to blokowanie odbywało się systematycznie. Jak obserwowałem, będąc członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jak to się odbywało, to nawet gdy w pewnych miejscach Radio Maryja otrzymało częstotliwość, to potem ogłaszano konkurs na bardzo podobną częstotliwość w obszarze oddziaływania Radia Maryja, żeby zagłuszyć to radio w tym obszarze. Ten, kto otrzymywał tę koncesję, za chwilę występował o zwiększenie mocy. Otrzymywał to, a gdy Radio Maryja otrzymywało częstotliwości, to otrzymywało je w większości o małej mocy – podkreślał rozmówca Radia Maryja.

Więcej przeczytać można o tym w książce „Prawda o »Imperium Ojca Rydzyka«”, której elektroniczną wersję można bezpłatnie pobrać [z naszej strony internetowej].

Prof. inż. Janusz Kawecki podkreślił, że spośród trzech rozgłośni, które na samym początku dostały koncesję, jedynie jedno – Radio Maryja – cały czas ma w pełni polski kapitał.

– Też trzeba to widzieć, patrząc z perspektywy 31 lat i tej pełnej nagonki – zwrócił uwagę były członek KRRiT.

Nagonka dotknęła ostatnio także św. Jana Pawła II, którego nauczanie nieprzerwanie przypomina Radio Maryja.

Całość rozmowy z prof. inż. Januszem Kaweckim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl