PAP/EPA

Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję

Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję – poinformował w piątek bułgarski minister gospodarki, Nikoła Stojanow. Wcześniej resort obrony podał, że sporządzona została już lista sprzętu wojskowego dla Kijowa.

Ministerstwo obrony miało miesiąc na przygotowanie tej listy; w listopadzie parlament zaaprobował uchwałę o przekazaniu broni i materiałów wojskowych Ukrainie. Decyzja parlamentu anulowała poprzednią uchwałę, przyjętą w maju br., która zakazywała dostaw sprzętu wojskowego dla Kijowa.

Minister obrony Dymitar Stojanow po listopadowej decyzji powiedział, że „propozycja Bułgarii będzie konserwatywna”. Na liście nie będzie samolotów, czołgów ani systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Potwierdził to w piątek szef resortu gospodarki. Lista jest dokumentem utajnionym. Eksperci wojskowi zauważają, że Bułgaria produkuje amunicję i dysponuje jej dużymi rezerwami.

Sprzęt wojskowy zostanie przekazany Ukrainie dzięki amerykańskiej pomocy w transporcie.

Oprócz tego Bułgaria pomoże w szkoleniu 50 ukraińskich żołnierzy i będzie szkolić 60 sanitariuszy rocznie.

Jednocześnie w Bułgarii szybko postępuje akcja zbierania środków na zakup generatorów dla Ukrainy. W ciągu pięciu dni po apelu, który wystosował były poseł Manoł Pejkow, zebrano prawie 120 tys. euro, co wystarczy na zakup ponad 100 generatorów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl