https://twitter.com/MEIN_GOV_PL

Min. P. Czarnek: Rząd stawia na rozwój wszystkich uczniów niezależnie od rodzaju szkoły, do której uczęszczają

Dzięki programowi „Inwestycje w oświacie” uczniowie szkół niepublicznych mają taki sam dostęp do najlepszych pomocy dydaktycznych i warunków kształcenia jak wszyscy inni uczniowie, uczęszczający do szkół samorządowych – powiedział w piątek w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał na ręce uczniów i dyrekcji Technikum im. św. Józefa w Kaliszu czek o wartości 2 126 400 zł.

Pieniądze – jak wyjaśnił – zostaną przeznaczone na budowę warsztatów, internatu i zaplecza sportowego.

Technikum im. Św. Józefa w Kaliszu jest placówka niepubliczną, prowadzoną przez Diecezję Kaliską.

„Szkoła zrodziła się z marzeń– powiedział dyrektor ks. dr Adam Kraska.

Pierwszy dzwonek – jak poinformował – zabrzmiał we wrześniu 2017 r.; do szkoły zapisało się wówczas ok. 60 uczniów, którzy mieli do dyspozycji trzy kierunki: technolog drewna, informatyk i mechatronik. Obecnie w technikum kształci się 750 uczniów na sześciu kierunkach; do trzech początkowych doszły jeszcze: technik fotografii i multimediów, technik programista i technik robotyk.

Szkoła posiada nowoczesną i dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną.

„Zaczynaliśmy od 6 sal dydaktycznych, dzisiaj jest ich 30. Wybudowano nową salę gimnastyczną, a w planach są kolejne inwestycje. Udział w rządowych i unijnych projektach zapewnia rozwój uczniom i nauczycielom” – powiedział ks. dyrektor.

Zdaniem Przemysława Czarnka, uczniowie szkół niepublicznych dzięki programowi „Inwestycje w oświacie” mają dzisiaj takie samo prawo dostępu do najlepszych pomocy, jak ich rówieśnicy ze szkół prowadzonych przez samorządy.

Jak podkreślił, tylko w ostatnich 12 miesiącach szkoły samorządowe dostały na rozwój infrastruktury 5 mld 200 mln zł. Natomiast niepubliczne wsparto dotacją w kwocie 100 mln złotych. Wśród nich znalazło się m.in. Technikum im. Św. Józefa w Kaliszu.

Obecna na uroczystości minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, powiedziała, że nigdy wcześniej (przed rządami PiS – red.) nie było takiego wsparcia dla szkół niepublicznych.

„Ta szkoła jest wyjątkowa. Ona właściwie tworzyła się cały czas z rządem Prawa i Sprawiedliwości, z rządem premiera Mateusza Morawieckiego. Kiedy na początku pojawiła się myśl, że zostanie utworzone to technikum, chyba nikt na terenie miasta nie zdawał sobie sprawy, że to będzie tak dobra szkoła i tak pięknie będzie się rozwijać – powiedziała.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl