fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o nowelizacji budżetu: Projekt nowelizacji został przygotowany bez majstrowania przy podatkach. To powinno być dla nas bardzo istotne

Chciałbym podkreślić bardzo wyraźnie, że projekt nowelizacji został przygotowany bez majstrowania przy podatkach. To powinno być dla nas bardzo istotne. Od tej strony nic nam tutaj nie grozi. Budżet został urealniony, a jednocześnie niestety sfinansowanie tego budżetu nastąpi poprzez zwiększenie długu, natomiast wydaje się, że to jest najlepsze, co można zrobić w pierwszym roku największego kryzysu gospodarczego, jaki ogarnia świat – powiedział prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Henryk Wnorowski zwrócił uwagę na początkowe plany stworzenia w tym roku budżetu bez deficytu.

– Świat ludzkich spraw to w dużej mierze świat spraw gospodarczych, ekonomicznych, celów gospodarczych i rzeczywiście to, co wydarzyło się w ubiegłym tygodniu, czyli projekt nowelizacji budżetu przyjęty przez rząd, była to istotna informacja, jedna z bardziej istotnych w tej przestrzeni gospodarczej ogólnokrajowej. Myśmy bardzo się cieszyli, także naszą radość wyrażaliśmy na antenie Radia Maryja kilkukrotnie, że rok 2020 na początku był, miał być pierwszym rokiem bez deficytu. To było bardzo duże osiągnięcie, ale przyszedł marzec-kwiecień (…), kiedy pandemia koronawirusa dotarła do nas, w zasadzie było jasne, że tego budżetu nie da się zrównoważyć – wskazał gość Radia Maryja.

Pandemia koronawirusa skutecznie pokrzyżowała plany o stworzeniu bezdeficytowego budżetu – ocenił ekonomista.

– Kiedy polski rząd bardzo intensywnie przystąpił do wspierania polskich obywateli oraz polskich przedsiębiorców tak zwanymi tarczami antykryzysowymi, to wiedzieliśmy, że to jest nie do pogodzenia z zrównoważonym budżetem. Należało tego się spodziewać, a więc można powiedzieć, że nie ma tutaj specjalnie nic nowego, ale co jest bardzo istotne w tym fakcie z poprzedniego tygodnia to to, że rząd urealnił budżet. Ponad 109 miliardów deficytu i to jest w cyfrach bezwzględnych bardzo duża kwota – powiedział prof. dr hab. Henryk Wnorowski.

Polski budżet jeszcze nigdy tak dużego w cyfrach bezwzględnych deficytu nie miał – zauważył gość Radia Maryja.

– Chciałbym podkreślić bardzo wyraźnie, że projekt nowelizacji został przygotowany bez majstrowania przy podatkach. To powinno być dla nas bardzo istotne. Od tej strony nic nam tutaj nie grozi. Budżet został urealniony, a jednocześnie niestety sfinansowanie tego budżetu nastąpi poprzez zwiększenie długu, natomiast wydaje się, że to jest najlepsze, co można zrobić w pierwszym roku, jak się okazuje – i wszyscy się co do tego zgadzają – największego kryzysu gospodarczego, jaki ogarnia świat. Na szczęście nie jest jeszcze tak bolesny dla nas, bo jednak tarcze antykryzysowe, w zdecydowanej większości pozytywnie odbierane przez przedsiębiorców, dały pewien komfort przedsiębiorcom, przez to skutki kryzysu nie są tak bolesne jak mogłyby być – zaznaczył.

Są także dobre informacje w zakresie polskiego budżetu.

– Trzeba powiedzieć, że ten deficyt budżetowy został zaplanowany przy pewnych założeniach m.in. bezrobocia na poziomie 8 procent, a na ten moment nic nie wskazuje na to, żeby bezrobocie w Polsce miało wzrosnąć aż do tego poziomu, więc tutaj już jest dobra wiadomość. Jeśli chodzi o informacje, to wiemy, że po lipcu deficyt budżetowy osiągnął niespełna 17 miliardów złotych, natomiast my planujemy 109 miliardów, czyli to oznacza, że na ostatnie pięć miesięcy tego roku rząd zaplanował na każdy miesiąc więcej deficytu niż zrealizowane za pierwsze siedem miesięcy – podsumował prof. Henryk Wnorowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Henryka Wnorowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl