fot. gov.pl

Min. Finansów przygotowało projekt budżetu na 2021 rok

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt budżetu na 2021 rok. Rząd przewiduje w nim deficyt na poziomie ponad 82 miliardów złotych.

– Wzrost PKB o 4 procent i wynikający z tego wzrost dochodów podatkowych, ale też wzrost wydatków wynikających z corocznego cyklu – powiedział Piotr Patkowski, wiceminister finansów.

Dla rządu, jak podkreślał Piotr Patkowski, najważniejsze jest utrzymanie wszystkich programów społecznych.

– To jest bardzo istotny korzeń naszej polityki. Będziemy to kontynuować i rozwijać dalej – wskazał wiceszef resortu finansów. 

Działania rządu będą teraz skupione na wychodzenie z epidemii kryzysu gospodarczego.

– Przeprowadzenie konsolidacji finansów publicznych jest dla nas bardzo ważne. Unia Europejska w 2021 roku chce luzować reguły fiskalne. My do tych surowych, ale ważnych dla rynków zagranicznych reguł fiskalnych chcemy wracać. Przewidujemy spadek deficytu w przyszłym roku – zarówno nominalnie jak i w relacji do PKB. W przyszłym roku będzie to już poniżej 3,5 procent, czyli zbliżamy się do granicy, o której UE w czasach przed kryzysowych mówiła, czyli deficyt w relacji do PKB 3 procent – zaznaczył Piotr Patkowski.

Poważnym wyzwaniem będzie też pobudzanie inwestycji.

– Pobudzanie inwestycji publicznych, czyli tych, które najprościej nam pobudzić jako rząd, ale też inwestycji prywatnych poprzez programy, takie jak estoński CIT, który będzie powodował, co prawda w 2021 roku ubytek w CIT w wys. 500 mld zł, ale mamy nadzieję i gruntowne ku temu przesłanki, że pobudzi inwestycje prywatne, czyli ten ważny czynnik dla rozwoju gospodarki – dodał Piotr Patkowski.

TV Trwam News

drukuj