fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Gospodarka światowa po koronawirusie będzie funkcjonować całkiem dobrze, ale w ramach nowego modelu biznesowego    

Gospodarka światowa będzie funkcjonować całkiem dobrze po koronawirusie, przy czym będzie to funkcjonowało w ramach nowego modelu biznesowego. Wierzę, że nowy model będzie sprzyjał rozwojowi polskiej gospodarki – powiedział prof. dr hab. Henryk Wnorowski, ekonomista, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że kryzys, który rozpoczął się za sprawą koronawirusa, jest największym kryzysem w nowożytnych dziejach – powiedział prof. Henryk Wnorowski.

– Jeszcze nie osiągnęliśmy dna. Sytuacja w gospodarce cały czas się pogarsza na wszystkich kontynentach. Każdy rząd szuka rozwiązań pasujących do jego sytuacji. (…) Warszawska giełda to niewiele ponad 400 spółek. Oczywiście ważne jest, co dzieje się na giełdzie, ale giełda warszawska nie jest tak ważna dla Polski, jak giełda nowojorska dla gospodarki USA. Dlatego propozycje polskiego rządu mają inną specyfikę. Są to instrumenty dobrze ustrukturyzowane i powinny pomóc polskiej gospodarce – wskazał gość Radia Maryja.

– Gospodarka światowa będzie funkcjonować całkiem dobrze po koronawirusie, przy czym będzie to funkcjonowało w ramach nowego modelu biznesowego – dodał.

Ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku zaznaczył, że „model biznesowy zmieni się na tyle, że mniejszą rolę będzie odgrywał outsurfing, zwłaszcza lokowany tylko ze względu na najniższe koszty produkcji”.

– Duże korporacje będą co najmniej taką samą wagę, jak do poszukiwania mniejszych kosztów od dostawców, przywiązywały do bezpieczeństwa. Tutaj upatruję szans dla polskiej gospodarki. Będąc w centrum Europy, możemy stać się takim dużym ośrodkiem organizacji poddostaw dla korporacji w Europie Zachodniej czy USA. Wierzę, że nowy model biznesowy, jaki się ukształtuje po kryzysie, będzie sprzyjał rozwojowi polskiej gospodarki – podkreślił prof. Henryk Wnorowski.

O wykształcenie właściwych postaw konsumenckich apeluje prezydent Andrzej Duda. Przypomina także o konieczności podjęcia trudu i wysiłku, idącego w stronę patriotyzmu gospodarczego, czyli kupowania polskich produktów.

– Otwarte mówienie o patriotyzmie gospodarczym jeszcze w niedalekiej przeszłości było utożsamianie z nacjonalizmem, robiono z tego różne zarzuty. (…) Sytuacja kryzysu pozwala nam bardziej otwarcie mówić o potrzebie postaw patriotycznych, bo w okresie pokoju patriotyzm gospodarczy jest jedną z bardziej pożądanych odmian patriotyzmu. (…) Postawy patriotyczne w kwestii decyzji zakupowych są szczególnie istotne, kiedy dotyczą one zakupów rolno-spożywczych. Polska jest i była potęgą w produkcji żywności. W roku 2019 mieliśmy bardzo wysoką nadwyżkę eksportu nad importem – ponad 11 mld euro. W tej chwili import się załamał. W związku z tym, polscy producenci mają spore kłopoty z ulokowaniem swoich produkcji na rynku – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Henrykiem Wnorowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl