fot. PAP/Abaca

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Terror o ludobójczych rozmiarach jest konsekwencją wcześniejszego odrzucenia Boga

W encyklice „Divini Redemptoris” o bezbożnym komunizmie Pius XI wprost nazywał bolszewicką ideologię mianem szatańskiej zarazy. Wyliczając przykłady nieludzkiego okrucieństwa popełnianego od 1917 roku w Rosji podbitej przez bolszewików, Papież podkreślał, że terror o ludobójczych rozmiarach jest konsekwencją wcześniejszego odrzucenia Boga – powiedział w sobotnim felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja, prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.

6 lutego obchodziliśmy 100 rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża Piusa XI. [czytaj więcej]

Prof. Grzegorz Kucharczyk w sobotnim felietonie zwrócił uwagę, że Pius XI był świadkiem ekspansji faszyzmu, komunizmu i niemieckiego narodowego socjalizmu.

– W swoich encyklikach, potępiających sowiecki komunizm i niemiecki narodowy socjalizm, papież Pius XI zwracał uwagę na czynniki sprzyjające rozwojowi totalitarnych ideologii. W dokumencie, który zawierał potępienie hitleryzmu, Pius XI zauważał, że współczesny świat jest chory w swoich największych podstawach. Choroba ta polegała na odrzuceniu Prawa Bożego, którego emanacją jest również prawo naturalne. Jak wskazywał Pius XI w swoich antytotalitarnych encyklikach, grunt pod tę chorobę przygotował laicyzm ze swoimi hasłami prywatnej religii, prywatnej moralności oraz rozdziału Kościoła od państwa – podkreślił historyk.

– Ostatnie hasło (rozdział Kościoła od państwa) pojmowane było jako odseparowanie całych społeczeństw od tradycji cywilizacji, która wyrosła dzięki ewangelizacyjnej pracy Kościoła, która potrafiła łączyć wiarę i rozum, prawdę i wolność, dobro i piękno – dodał gość Radia Maryja.

Felietonista zwrócił uwagę na mądrość zawartą w encyklice Piusa XI „Divini Redemptoris” o bezbożnym komunizmie.

– Pius XI wskazywał również na głębsze korzenie kryzysu, który doprowadził do powstania ideologii oraz ustrojów totalitarnych. W encyklice „Divini Redemptoris” o bezbożnym komunizmie Papież wprost nazywał bolszewicką ideologię mianem szatańskiej zarazy. Wyliczając przykłady nieludzkiego okrucieństwa popełnianego od 1917 roku w Rosji podbitej przez bolszewików, Pius XI podkreślał, że terror o ludobójczych rozmiarach jest konsekwencją wcześniejszego odrzucenia Boga – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Historyk zaakcentował, że encyklika o bezbożnym komunizmie „jest najlepszym kompendium wiedzy sowietologicznej”.

– Encyklika „Divini Redemptoris” jest najlepszym do dziś kompendium wiedzy sowietologicznej. (…) Pius XI zwracał uwagę, że czynnikiem odpowiedzialnym za światową ekspansję komunizmu jest „niecna propaganda”, jak pisał. Propaganda, jakiej świat dotąd nie widział, rozporządzająca ogromnymi środkami finansowymi – zaznaczył profesor.

Felietonista ostrzegł, że komunistyczni propagandyści mają na sztandarach hasła pokoju, ale w tym samym czasie pobudzają rzesze do walki.

– Pius XI zwracał uwagę na używanie przez komunistycznych propagandystów chwytliwych haseł w rodzaju tzw. walki o pokój. Nawiązując do tego, przestrzegał, że wodzowie komunizmu zauważyli powszechną tęsknotę za pokojem, dlatego udają gorliwych rzeczników i popleczników idei pokojowych, ale w tym samym czasie pobudzają rzesze do walki klasowej, która prowadzi do straszliwego rozlewu krwi. Z drugiej strony, nie wierząc w pewność pokoju, uciekają się do nieograniczonych zbrojeń – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk.

Cały felieton prof. Grzegorza Kucharczyka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj