Madryt: obchody 100-lecia rzezi Ormian

W Madrycie rozpoczęły się obchody upamiętniające stulecie rzezi Ormian w Imperium Otomańskim. Główne uroczystości odbyły się w benedyktyńskim kościele pw. Matki Bożej z Montserrat.

Uroczystej liturgii w rycie ormiańskim przewodniczył archimandryta Shnorhk Sargsyan, przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Madrycie. Wzięli w niej udział Ormianie, którzy mieszkają w stolicy Hiszpanii oraz ci, którzy specjalnie przybyli na dzisiejszą uroczystość z innych części kraju.

Obecni byli także przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich. Podczas liturgii podziękowano papieżowi Franciszkowi za przypomnienie światu o pierwszym ludobójstwie XX w., co naraziło go na krytykę ze strony władz tureckich. Hiszpania nie należy do krajów, które oficjalnie uznały rzeź Ormian. Z okazji tragicznej rocznicy dzwon na wieży kościoła Montserrat uderzył sto razy.

Po liturgii wszyscy przeszli w cichej procesji na Plac Hiszpański, gdzie kilku mówców nie tylko przypomniało o rzezi Ormian, ale także domagało się sprawiedliwości na szczeblu międzynarodowym.

Z kolei w Granadzie została zorganizowana wystawa poświęconą zniszczeniu dziedzictwa kulturowego Ormian.

Według danych ambasady – w Hiszpanii mieszka ok. 40 tys. Ormian, z czego ponad 8 tys. w Madrycie.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj