fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. A. Zybertowicz: Musimy spojrzeć na problem patriotyzmu pod kątem tego, co rewolucja cyfrowa robi z umysłami dzieci i młodzieży

Jeśli chcemy w sposób odpowiedzialny mówić o idei niepodległości i jej zachowaniu w obliczu wzorców życia, które są antyludzkie i przyzwalają na cierpienia nienarodzonych, to musimy spojrzeć na problem patriotyzmu pod kątem tego, co rewolucja cyfrowa robi z umysłami dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych; ale także pod kątem zrozumienia błędów obecnej władzy, która traci kontakt ze stylem myślenia znacznej części młodzieży. Jakie są perspektywy suwerennej Polski, jeśli dla młodego pokolenia suwerenność będzie pustym słowem? Nie ma innego zobowiązania patriotycznego, jak przekazanie młodym, że dziedzictwo naszych przodków niesie za sobą coś ważnego – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

11 listopada obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia na Placu Piłsudskiego zwracał uwagę na kwestię wolności. Jak powiedział, nie jest ona nam dana raz na zawsze i trzeba do niej wychowywać szczególnie młode pokolenia.

– Trzeba zacząć od prawidłowej diagnozy i oszacowania rozkładu sił mentalnych albo trendów kulturowych. Obserwując reakcje w internecie oraz na ulicach Warszawy dotyczących Marszu Niepodległości, zauważyłem trzy postawy wyrażane także wśród młodzieży. Dla części Polaków jest to dzień radości. (…) Jest także część społeczeństwa – w tym rosnąca liczba młodzieży – która jest obojętna wobec stosunku do idei niepodległości. Pod wpływem zanurzenia w nowinki technologiczne oraz ideologiczne nie postrzegają oni swojego życia jako części wspólnoty. (…) Są też ludzie, którzy są wrodzy obchodzeniu Narodowego Święta Niepodległości. Oni wierzą, że postęp ludzkości poszedł tak daleko, że powinniśmy wchodzić jako kraj w epokę ponarodową, gdzie przezwyciężane są granice państwowe oraz kulturowe – wskazał prof. Andrzej Zybertowicz.

Doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa zaznaczył, że „powinniśmy rozmawiać ze sobą o tym, że niepodległość jest źródłem radości, ale także jest ciężarem, który nie odpowiada każdemu”.

– 10 lat temu Piotr Wierzbicki wydał książkę pt. „Cholerna niepodległość”. Pielęgnować niepodległość to dbać także o własną suwerenność intelektualną, ale także swojego społeczeństwa w obliczu różnych trendów, impulsów, które powodują, że przekaz podawany młodym ludziom przez rodziców, szkołę czy religię jest bardzo często mało atrakcyjny. Nie sztuką jest mieć rację w dzisiejszym czasie. Natomiast sztuką jest dotrzeć do umysłów zagubionych i nastraszonych. Nad tym ciągle musimy pracować, żeby zachować naszą wspólnotę – powiedział socjolog.

Prof. Andrzej Zybertowicz odniósł się także do kwestii uzależnienia ludzi od nowych technologii oraz mediów społecznościowych. Jak podkreślił, „technologia miała być naszym sługą. Teraz relacja ta została odwrócona. W efekcie współczesne technologie zamieniają ludzi w swoich służących”.

– Smartfony czy tablety na różne sposoby przypominają nam o swoim istnieniu. Nawet jeśli wyłączymy powiadomienia, to w wyniku uzależnienia możemy ciągle zaglądać do smartfonu w oczekiwaniu na jakąkolwiek informację. Cyfrowa technologia zachowuje się tak, jakby owijała nas wokół swojego palca. To dzieje się przy naszym współudziale – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

– Jeśli rodzice dają małemu dziecku tablet, ono błyskawicznie uczy się podstawowych funkcji. Jest przy tym pochłonięte kolorami, dźwiękami, ruchem, a rodzic ma spokój. Dla wygody czynimy ze swoich dzieci niewolników. Umysł młodego człowieka uzależnia się o wiele szybciej. Małe dziecko nie umie odróżnić tego, co jest realne, od fikcji – dodał.

Doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa wskazał, że „dorosłym coraz trudniej jest towarzyszyć dzieciom i wnukom w przygodach ze światem cyfrowym. Coraz trudniej jest nam zachować cyfrową higienę w rodzinie”.

– Jeśli chcemy w sposób odpowiedzialny mówić o idei niepodległości i jej zachowaniu w obliczu wzorców życia, które są antyludzkie i przyzwalają na cierpienia nienarodzonych, to musimy spojrzeć na problem patriotyzmu pod kątem tego, co rewolucja cyfrowa robi z umysłami dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych; ale także pod kątem zrozumienia błędów obecnej władzy, która traci kontakt ze stylem myślenia znacznej części młodzieży. Jakie są perspektywy suwerennej Polski, jeśli dla młodego pokolenia suwerenność będzie pustym słowem? Nie ma innego zobowiązania patriotycznego, jak przekazanie młodym, że dziedzictwo naszych przodków niesie za sobą coś ważnego – zaznaczył socjolog.

Całą rozmowę z prof. Andrzejem Zybertowiczem można odsłuchać [w tym miejscu].

radiomaryja.pl

drukuj