fot. cm.kul.pl

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński o KPO: Zarzuty dotyczące łamania w Polsce tzw. praworządności mają charakter zastępczy

Słuszne wydaje się założenie, iż zarzuty dotyczące łamania w Polsce tzw. praworządności mają charakter zastępczy (…). Ustępstwa, na które będzie się musiała zgodzić Polska, aby popłynęły do niej unijne pieniądze, mogą przynieść straty w kształtowaniu warunków naszego szczęśliwego życia znacznie przekraczające doraźny zysk finansowy –  powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Prof. Arkadiusz Jabłoński odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską o wypłatę środków z tzw. Krajowego Planu Odbudowy.

Wpłata środków warunkowana jest kwestiami przestrzegania w Polsce zasad praworządności. W kolokwialnej formule jest to przedstawiane jako możliwość pozyskania miliardów złotych, gdy tylko polskie władze przywrócą trzech sędziów do orzekania. Ponadto musi być prawna gwarancja tego, aby każdy sędzia mógł podważać mandat innego sędziego tylko dlatego, że został wskazany przez Krajową Radę Sądownictwa, której wybór jest kontestowany. Mówi się także o konieczności, aby Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – mówił socjolog.

Profesor zauważył, że nawet jeżeli są to poważne i pozatraktatowe sposoby wtrącania się w wewnętrzne sprawy Polski, których regulacja nie leży w kompetencji instytucji unijnych, to dla wielu ludzi są to kwestie abstrakcyjne, a pieniądze są konkretne. Polski rząd stoi przed dylematem.

Z jednej strony zdolność do kompromisu i ustępstw, która jest ważna w każdej polityce zagranicznej, ale z drugiej strony realizm w ocenie sytuacji, zgodnie z którym coraz trudniej uwierzyć, że strona unijna chce się porozumieć – wskazał felietonista.

Jak podkreślił, słuszne wydaje się założenie, iż zarzuty dotyczące łamania w Polsce tzw. praworządności mają charakter zastępczy.

Przez całe lata wiele krajów europejskich – zwłaszcza Niemcy – zarabiały na dostępie do polskiego rynku oraz na realizacji w Polsce polityki spójności ze środków unijnych. Bilans korzyści i strat był nominalnie dla Polski pozytywny, ale okazywało się, że coraz bardziej polska infrastruktura krytyczna: media, banki, przedsiębiorstwa komunalne przestawały służyć poprawie warunków życia Polaków – zaznaczył socjolog.

Dlatego – jak zauważył prof. Arkadiusz Jabłoński – zmiana władzy w Polsce w 2015 roku od samego początku służyła poprawie warunków życia.

Stało się to możliwe dzięki skutecznemu ograniczeniu wypływania środków publicznych do różnych grup żerujących na słabości państwa. Jego wzmacnianie uderzało w szereg interesów także takich, które miały swoje międzynarodowe usieciowienie. Rządzący w Polsce podejmowali inicjatywy, które pozwoliły osłabiać mafie biznesowe czy też biznesowopolityczne w Europie. Okradały one obywateli, dzięki rozpostarciu parasola ochronnego przez polityków, mając z tego konkretne korzyści. Władze Polski piętnowały także przedsięwzięcia ewidentnie łamiące zasady wspólnego rynku i europejskiej solidarności energetycznej. Spotkało się to z kontrofensywą i uruchomieniem przeciw nim zasobów medialnych, społecznych i politycznych w tym także sankcji w postaci kar finansowych i blokownia wypłat pieniędzy należących się Polsce – powiedział felietonista.

Ustępstwa, na które będzie się musiała zgodzić Polska, aby popłynęły do niej unijne pieniądze, mogą przynieść straty w kształtowaniu warunków naszego szczęśliwego życia znacznie przekraczające doraźny zysk finansowy – podsumował prof. Arkadiusz Jabłoński.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl