fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Prezydent RP: Przekop Mierzei Wiślanej i Centralny Port Komunikacyjny to inwestycje, które w przyszłości będą przynosiły ewidentne profity gospodarcze państwu polskiemu

Przekop Mierzei Wiślanej i Centralny Port Komunikacyjny to mają być inwestycje, które w przyszłości będą przynosiły ewidentne profity gospodarcze państwu polskiemu. Jeżeli je zrealizujemy, to wielokrotnie więcej pieniędzy będzie chociażby na służbę zdrowia i wszystkie inne cele – mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas niedzielnych „Rozmów niedokończonych” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Prezydent wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem złożyli w sobotę wizytę na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. [czytaj więcej] Kandydaci na urząd prezydenta różnie podchodzą zarówno do tej inwestycji, jak i do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Sprawa jest bardzo prosta. Przekop Mierzei Wiślanej i Centralny Port Komunikacyjny to mają być inwestycje, które w przyszłości będą przynosiły ewidentne profity gospodarcze państwu polskiemu. Jeżeli je zrealizujemy, to wielokrotnie więcej pieniędzy będzie chociażby na służbę zdrowia i wszystkie inne cele, ponieważ to te właśnie inwestycje, jako już funkcjonujące przedsięwzięcia o charakterze gospodarczym, będą przynosiły profity. I to będą wielokrotnie większe pieniądze, wierzę w to głęboko, niż to, co zostanie w nie zainwestowane. To są proste i jasne korzyści dla polskiego państwa idące na dziesięciolecia, a może i stulecia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę kwestie przekopu Mierzei Wiślanej i budowy tam kanału, który będzie pozwalał na to, żeby statki mogły wpływać na Zalew Wiślany bez konieczności pytania Rosjan o zgodę, czy wolno wpłynąć, czy nie. A dzisiaj mamy taką sytuację. To będzie udrożnienie prawdziwej wolności żeglowania na Zalew Wiślany, co stworzy nowe możliwości rozwojowe – powiedział Andrzej Duda.

Gość „Rozmów niedokończonych” zwrócił uwagę, że przekop Mierzei Wiślanej to wspaniała inwestycja, która będzie służyła społeczeństwu polskiemu.

– To nowe możliwości turystyczne. To mnóstwo różnego rodzaju profitów i dla mieszkańców i lokalnie, bo to będą nowe miejsca pracy, nowe perspektywy rozwojowe, jak również gospodarcze oraz handlowe dla całego regionu. Chociażby dla naszych stoczni, w których budowane są jachty, które słyną dzisiaj na całym świecie. Polska jest potentatem w budowie jachtów. Te jachty bardzo często są budowane w stoczniach w woj. warmińsko-mazurskim i to także będzie droga dla nich, by móc być dalej transportowane w świat drogą morską. Choćby z Elbląga, kiedy tam będzie IV port. To są bardzo szerokie możliwości. Polska marynarka wojenna będzie mogła spokojnie wpływać na Zalew Wiślany i to także w sensie strategicznym stworzy dodatkowe plusy – zaznaczył szef państwa polskiego.

Prezydent podkreślił, że inwestycje jak tylko zostaną zrealizowane, zaczną przynosić profity i to jest sprawa oczywista.

– My powinniśmy je realizować. Już dzisiaj poprzez ich realizację dajemy miejsca pracy. Chociażby na samej inwestycji dzisiaj na Mierzei mamy 50 polskich firm, które tam pracują. Głównym wykonawca jest konsorcjum polsko-duńskie, ale podwykonawcami jest tam 50 polskich firm. Te firmy zatrudniają ludzi. Tam dziennie jest co najmniej 150 pracowników Polaków, którzy tam codziennie pracują, zarabiają pieniądze, utrzymują swoje rodziny – a ma być ich tam 2 razy. Już to pokazuje, że tam się cały czas coś dzieje. Ludzie zarabiają pieniądze. Odprowadzają z tego podatki. Firmy zarabiają, także odprowadzają podatki. To są pieniądze, które wracają do polskiego państwa. To są pieniądze, z których utrzymywane są rodziny w naszym kraju. Ta inwestycja dzisiaj już w oczywisty sposób przynosi profity, a kiedy będzie zrealizowana otworzy mnóstwo nowych możliwość gospodarczych. To samo jest z Centralnym Portem Komunikacyjnym. To będzie wielkie lotnisko, do którego będzie musiała powstać w układzie gwiaździstym komunikacja kolejowa – 1600 km torów, które będą zrealizowane, które dadzą miejsca pracy. To będą dziesiątki czy setki tysięcy nowych miejsc pracy. Nie tylko bezpośrednio przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym, ale także pośrednio. Na całym świecie jest tak, że takie przedsięwzięcie, takie miejsce generuj natychmiast gigantyczne zainteresowanie gospodarcze. Powstają huby różnego rodzaju, centra logistyczne itd. To jest mnóstwo miejsc pracy, mniejszych, większych firm. To są ogromne koła napędowe gospodarek światowych, wszędzie tam, gdzie są. I chciałbym, żeby to było też koło napędowe polskiej gospodarki w przyszłości – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

radiomaryja.pl

drukuj