[TYLKO U NAS] Poseł P. Lisiecki: Opłata przekształceniowa z tytułu użytkowania wieczystego nie może być aktualizowana

Były właściciel gruntu nie może przysłać rzeczoznawcy majątkowego i powiedzieć po 3 latach, że opłata z tytułu użytkowania wieczystego, czyli opłata przekształceniowa, jest wyższa. Nie, tego zrobić nie może. To może być jedynie rewaloryzowane o wskaźnik inflacji – powiedział Paweł Lisiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w sobotnim programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.  

Z dniem 1 stycznia 2019 r. osoby, które są użytkownikami wieczystymi lub współużytkownikami wieczystymi gruntu, na których znajdują się nieruchomości mieszkalne, staną się właścicielami nieruchomości.

– Oznacza to, że w księgach wieczystych tychże nieruchomości dotychczasowy właściciel, czyli Skarb Państwa, gmina, województwo czy też powiat przestają być właścicielami, a właścicielami zostają wpisani ci, którzy byli użytkownikami i współużytkownikami wieczystymi – mówił Paweł Lisiecki.

Ustawa przewiduje, że za przekształcenie gruntu Skarbu Państwa z użytkowania we własność przysługuje    – jeśli ktoś dokona całościowej wpłaty w pierwszym roku – bonifikata maksymalna w wysokości 63 proc. Tymczasem w Warszawie ta bonifikata będzie wynosiła 98 proc.

– Rzeczywiście jest bardzo duża różnica. Wynika to przede wszystkim z tego, że w ustawie zostały zapisane warunki dla nieruchomości Skarbu Państwa. Te warunki są takie same dla wszystkich województw (…). W przypadku samorządów przez ustawodawcę jest dana możliwość, aby ustalić inne bonifikaty niż te, które zaproponował rząd (…). Osobiście jestem zwolennikiem szerokiego uwłaszczenia za jak najwyższą bonifikatą ze względu na to, że wiele osób płaciło użytkowanie wieczyste przez wiele, wiele, wiele lat i tak naprawdę te osoby tę własność już spłaciły. Natomiast nie mogę dzisiaj odpowiedzieć za rząd, jaka w tym przypadku będzie propozycja ze strony ministerstwa rozwoju – zaznaczył polityk.

Podstawą wpisania do ksiąg wieczystych jest tzw. zaświadczenie, w którym następuje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

– W zaświadczeniu, które ma otrzymać każdy użytkownik i współużytkownik wieczysty będzie podane, jaką musi zapłacić opłatę przekształceniową, jakie ma prawo do ewentualnego odwołania się od takiej decyzji. To zaświadczenie jest też podstawą do wpisania w księgach wieczystych zmiany właściciela – tłumaczył gość TV Trwam.

Opłata z tytułu użytkowania wieczystego nie może być aktualizowana – dodał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Były właściciel – Skarb Państwa albo gmina – nie może przysłać rzeczoznawcy majątkowego i powiedzieć po 3 latach, że opłata z tytułu użytkowania wieczystego, czyli opłata przekształceniowa, jest wyższa. Nie, tego zrobić nie może. To może być jedynie rewaloryzowane o wskaźnik inflacji – podkreślił Paweł Lisiecki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl