fot. PAP/EPA

Włochy: Izba Deputowanych uchwaliła budżet na przyszły rok

Izba Deputowanych Włoch uchwaliła w niedzielę projekt budżetu opracowany przez rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. Prace nad nim miały burzliwy przebieg z powodu protestów opozycji, która twierdzi, że plan zawiera podniesienie podatków i nie było nad nim debaty.

Budżet poparło 313 deputowanych, przeciwko było 70.

Przeciwko założeniom przyszłorocznego budżetu rządu Giuseppe Contego i trybowi prac nad jego projektem protestowała cała opozycja; od centrolewicowej Partii Demokratycznej po prawicowe ugrupowanie Bracia Włoch i centroprawicową Forza Italia. Wielokrotnie w ciągu kilkudniowych obrad dochodziło do chaosu, głośnych protestów i awantur, z powodu których przerywano posiedzenia w Izbie.

Deputowani protestowali przede wszystkim przeciwko temu, że nie odbyła się debata nad poszczególnymi założeniami projektu i że w ten sposób, jak mówili, „podeptano konstytucję”.

Partia Demokratyczna wyraziła oburzenie przewidzianymi cięciami w nakładach na gazety i rozgłośnię Radio Radicale, transmitującą także obrady parlamentu.

„Takie cięcia szkodą demokracji” – oświadczył deputowany PD Cosimo Ferri.

Politycy Ruchu Pięciu Gwiazd podkreślali w swych wystąpieniach, że rząd przygotował „budżet dla ludu”, będący wyrazem jego „suwerenności” i „sprawiedliwości społecznej” wobec potrzebujących oraz „demokratycznej rewolucji”.

Deputowany Francesco Silvestri z ruchu zarzucił poprzednim włoskim rządom, że przez lata lekceważyły 5 mln ubogich.

„Nie ma żadnego podnoszenia podatków, my chcemy ożywić kraj”- dodał.

Komentując protesty opozycji, wicepremier, lider Ligi Matteo Salvini oświadczył, że są one „śmieszne”.

Budżet jest wynikiem długich rozmów z Komisją Europejską, która odrzuciła pierwszą jego wersję z powodu zawyżonego deficytu na poziomie 2,4 procent PKB. W ostatecznym, zaakceptowanym przez KE, projekcie zapisano deficyt 2,04 proc.

Premier Giuseppe Conte powiedział po głosowaniu, że Włosi „szybko” odczują pozytywne rezultaty uchwalonego budżetu.

W sobotę rząd otrzymał wotum zaufania Izby Deputowanych w związku z pracami nad planem wydatków.

Podczas niedzielnych obrad doszło w izbie niższej także do bardzo ostrego sporu na tle wpisu, który pojawił się w oficjalnym internetowym blogu Ruchu Pięciu Gwiazd. Zamieszczono tam następującą opinię: „Jesteśmy atakowani; rząd, budżet dla ludu. Demokracja jest atakowana”. W tekście mowa też jest o prowadzonej „gwałtownej ofensywie” przeciwko siłom rządzącym i „terroryzmie medialnym i psychologicznym” ze strony „wielkich lobby, mocnych sił i grup interesów”.

W związku z głosami oburzenia szef Izby Deputowanych Roberto Fico z Ruchu Pięciu Gwiazd oświadczył w czasie obrad: „Jako przewodniczący izby mówię: nie ma ataku na demokrację”.

„Opozycja wykonuje swoją pracę; ma prawo sprzeciwić się budżetowi” – dodał.

„Nie ma żadnego ataku ze strony lobby” – mówił Roberto Fico.

Po licznych protestach ze strony parlamentarzystów partii opozycji wpis ten został usunięty.

PAP/RIRM

drukuj