fot. flickr.com

Włochy: W 10 miastach najwyższy stopień alertu z powodu upałów

Trzeci najwyższy stopień alertu z powodu upałów obowiązuje w niedzielę w 10 włoskich miastach, w tym w obleganych przez turystów Rzymie, Mediolanie i Florencji. Temperatura sięga 40 stopni Celsjusza.

Najwyższy stopień zagrożenia z powodu upałów Ministerstwo Zdrowia ogłosiło także w Bolonii, Bolzano, Brescii, Perugii, Rieti, Turynie i w Trieście w północnych i środkowych Włoszech.

W komunikatach nadawanych w mediach podkreśla się, że tak wysokie temperatury stanowią realne zagrożenie dla zdrowia.

Nieco chłodniej jest na południu, co oznacza, że tam temperatura wynosi „zaledwie” od 34 do 38 stopni.

W Rzymie, gdzie są dziesiątki turystów z całego świata, ustawiono dla nich w kilku punktach namioty z klimatyzowanym powietrzem. Woda rozdawana jest w najbardziej uczęszczanych przez zwiedzających miejscach, takich jak Plac Świętego Piotra, Koloseum, Kapitol.

Specjalne środki zastosowano także na terenach światowej wystawy Expo w Mediolanie, gdzie tysiące ludzi stoją w kolejkach w oczekiwaniu na wejście. Przygotowano tam rozpylacze wody.

Zwiedzający szukają schronienia w pawilonach najlepiej przygotowanych na upał. Rekordy popularności bije basen przy pawilonie Czech i przynoszący ochłodę las w pawilonie austriackim, który zwiedziło od początku Expo ponad 600 tysięcy ludzi.

PAP/RIRM

drukuj