fot. Paweł Palembas

W centrum i na południu nawet 19 st. C

Jak informuje IMGW, prawie całą Europę będzie obejmował rozległy układ niżowy z głównym ośrodkiem nad Atlantykiem oraz wtórnymi ośrodkami w rejonie Zatoki Fińskiej, nad Bałkanami i północną Rosją. Polska będzie w zasięgu tego układu niżowego. Po południu z północy do centrum kraju przemieści się front chłodny związany z niżem nad południową Finlandią. Przeważająca część kraju pozostanie w ciepłym powietrzu polarnym morskim, tylko nad woj. północne zacznie napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy kraju zachmurzenie okresami wzrastające do dużego i tam słabe przelotne opady deszczu. Początkowo we wschodniej połowie kraju lokalnie mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna na północy od 10 st. do 13 st., w centrum i na południu od 17 st. do 19 st., jedynie na wybrzeżu od 7 st. do 9 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, północno-wschodni i północny.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie miejscami duże. Na północnym wschodzie kraju miejscami przelotne opady deszczu, na wschodzie Pomorza możliwy także deszcz ze śniegiem. Na południu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -1 st. miejscami na północy, około 2 st. w centrum, do 6 st. na południowym wschodzie. Lokalnie na północy Polski temperatura przy gruncie może spaść do -4 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami porywisty, północno-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj