fot. twitter.com/PiotrUscinski

[TYLKO U NAS] P. Uściński o wyroku TK w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej: To wyzwanie dla nas wszystkich, abyśmy jeszcze większą troską otoczyli wszystkie rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji w związku z wrodzoną wadą, niepełnosprawnością

To wyzwanie dla nas wszystkich, abyśmy jeszcze większą troską otoczyli wszystkie rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji w związku z wrodzoną wadą, niepełnosprawnością. To bardzo dobre wyzwanie i cieszę się, że będziemy mogli pracować nad polepszeniem naszego prawa. Trzeba zająć się rodzinami, które wychowują niepełnosprawne dzieci, musimy pochylić się nad jeszcze większym wsparciem hospicjów perinatalnych. Jest przed nami dużo pracy – powiedział poseł Piotr Uściński w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Piotr Uściński, poseł, odniósł się do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że tzw. przesłanka eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP.

– Sprawiedliwości stało się zadość. Nasza polska konstytucja jest bardzo dobrze pod tym kątem napisana. Zarówno zapis o godności człowieka, iż przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela, jak i artykuł 38., który nakazuje Rzeczypospolitej Polskiej chronić życie każdego człowieka. To są zapisy, które są jednoznaczne i ten wyrok nie mógł być inny. Szkoda, że dopiero po 23 latach od przyjęcia konstytucji, ale dobrze, że to się zdarzyło i Trybunał zajął się tą sprawą. Mam nadzieję, że dzieci niepełnosprawne nie będą w Polsce abortowane – mówił polityk.

Piotr Uściński zwrócił uwagę, że orzeczenie przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności tzw. przesłanki eugenicznej z konstytucją nie jest jeszcze zakończeniem tej sprawy.

– To wyzwanie dla nas wszystkich, abyśmy jeszcze większą troską otoczyli wszystkie rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji w związku z wrodzoną wadą, niepełnosprawnością. To bardzo dobre wyzwanie i cieszę się, że będziemy mogli pracować nad polepszeniem naszego prawa. Trzeba zająć się rodzinami, które wychowują niepełnosprawne dzieci, musimy pochylić się nad jeszcze większym wsparciem hospicjów perinatalnych. Jest przed nami dużo pracy – wskazał poseł.

Podziękowania należą się przede wszystkim tym, którzy na przestrzeni ostatnich 23 lat zabiegają o ochronę życia w Polsce – podkreślił nasz rozmówca.

– To tysiące działaczy pro-life, to ludzie, którzy podpisali różnego rodzaju wnioski, petycje, projekty ustaw. To także osoby, które działają na co dzień w mediach, fundacjach pro-life. To Kościół katolicki, który upomina się o ochronę życia dzieci nienarodzonych. Ostatecznie to twórcy Konstytucji RP z 1997 roku, którzy pochodzili z różnych środowisk politycznych, ponieważ to oni w tym duchu przyjęli konstytucję. Przypomnę, że treść artykułu 38. konstytucji, który został przez Trybunał uznany za kluczowy, została zaproponowana przez lewicowego polityka pana Marka Borowskiego. On tłumacząc ten zapis, wówczas podawał jako argument, że człowiekiem jest także nienarodzone dziecko. Trybunał wziął te słowa dzisiaj pod uwagę. Wtedy lewicowi politycy przyczynili się do tego, że nasza konstytucja ma taki kształt – powiedział Piotr Uściński.

Trybunał Konstytucyjny poszedł w poprzek ogólnoświatowej poprawności politycznej – kontynuował.

– Na świecie coraz mniej ludzi uważa, że można mówić o dzieciach nienarodzonych. W niektórych krajach wyjątkowo niestosowne jest wypowiadać się na ten temat. Trybunał podjął rozstrzygnięcie wynikające z polskiego systemu prawnego, konstytucji, polskiej linii orzeczniczej, bo wcześniej Trybunał Konstytucyjny wypowiadał się w sprawie ochrony życia w 1997 roku. Myślę, że Polska staje się dobrym przykładem dla dobrych krajów. Mam nadzieję, że wiele osób z krajów zachodnich i wschodnich będzie brała przykład z naszej Ojczyzny – podsumował polityk.

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl