fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] P. Szefernaker o podziale woj. mazowieckiego: To musi być silna, polska, nasza wewnętrza i suwerenna decyzja dotycząca tego, jakiego chcemy podziału i jak to ma wyglądać

To musi być silna, polska, nasza wewnętrza, suwerenna decyzja dotycząca tego, jakiego chcemy podziału i jak to ma wyglądać. Tak, żeby na przyszłość na Mazowszu budżet jak i inwestycje były zrównoważone – mówił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Ważą się losy województwa mazowieckiego i rozdziału stolicy od regionu. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie, a ostateczna decyzja zapadnie za kilka tygodni – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. [czytaj więcej]

Gość programu „Polski punkt widzenia” powiedział, że przede wszystkim trwają prace i rozmowy nad podziałem województwa mazowieckiego.

– Pracują nad tym posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Mazowsza. Zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej w 2019 r. ten punkt, jako punkt naszego programu. To był punkt, który został przedstawiony przez posłów z Mazowsza. W tej chwili trwają analizy oraz wszelkiego rodzaju konsultacje, kiedy byłby najlepszy czas, żeby wprowadzić tego typu zmiany. (…) Na pewno jest to temat szczegółowy, bo dotyczy i absorbcji środków unijnych, podziału samorządu mazowieckiego, dotyczy tego wszystkiego, co dzisiaj jest na Mazowszu. Dotyczy służb zespolonych i majątku, jaki ma dzisiaj Mazowsze. Jest to na pewno ważny temat do podjęcia decyzji, czy należy go w tej chwili realizować, co będzie z korzyścią dla mieszkańców Mazowsza i Warszawy – wskazał Paweł Szefernaker.

Jak zaznaczył wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, „w Europie mamy model, że stolice państw są jednostką wyszczególnioną na mapie administracji państwa”.

– Rozwój stolic w zglobalizowanym świecie bardzo mocno przyspieszył. Stolice dużo bardziej się rozwijają ze względu na liczbę centrów, urzędów, centrów codziennego życia całego kraju. Stolica dużo bardziej wyprzedza inne miasta w ramach np. Mazowsza, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju sprawy związane z rozwojem. W tej chwili ważne jest to, żeby całe Mazowsze, czy Siedlce, Ostrołęka, Płock, Radom i okoliczne miejscowości nie traciły kosztem rozwoju Warszawy, tylko żeby rozwój był zrównoważony. Szliśmy do wyborów – w 2015 r. również – z hasłem zrównoważonego rozwoju, żeby rozwijała się cała Polska, nie tylko największe miasta. Chcemy, żeby to był sposób na to, żeby mniejsze miasta, powiatowe, na Mazowszu, mogły bardziej o sobie decydować – zaznaczył wiceminister.

Gość TV Trwam podkreślił, iż „trwają analizy, na ile można by było wzmocnić zrównoważony rozwój i najbardziej nam na tym zależy, żeby to nie było tak, że decyzje dotyczą tylko tych terenów, które są bogate”.  

– Wszystkie dane są nam znane i analizowane, w jaki sposób należy to zrobić, tak, żeby rzeczywiście Mazowsze na tym zyskało. Nie będziemy dokonywać zmian tylko po to, żeby te zmiany były dokonane, ale one muszą dać konkretne efekty. W tej chwili trwają różnego rodzaju wyliczenia i ekspertyzy, żeby to było skutecznie zrealizowane. (…) To musi być silna, polska, nasza wewnętrza, suwerenna decyzja dotycząca tego, jakiego chcemy podziału i jak to ma wyglądać. Tak, żeby na przyszłość na Mazowszu budżet jak i inwestycje były zrównoważone – powiedział polityk.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wskazał, że opozycja – Polskie Stronnictwo Ludowe i Platforma Obywatelska – mówi, że cała sprawa związana z podziałem woj. mazowieckiego jest sprowadzana do tego, żeby Prawo i Sprawiedliwość miało swojego marszałka na Mazowszu, gdyż Warszawa jest poza zasięgiem PiS-u.

– Szliśmy (w kampanii wyborczej – red.) z konkretnym programem, który ma pozwolić na to, żeby rozwój był zrównoważony. Na pewno, jeżeli będzie projekt ustawy, bo decyzje w najbliższych tygodniach zapadną, to będą konkretne wyliczenia, ile konkretne regiony na Mazowszu uzyskają. A wiadomo, że skutkiem tego będzie też pewna zmiana polityczna – podsumował Paweł Szefernaker.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl