[TYLKO U NAS] P. Szefernaker o pomyśle totalnej opozycji ws. likwidacji urzędów wojewódzkich: Rząd nie mógłby płynnie realizować programów dla Polaków

Likwidacja urzędów wojewódzkich jest niekonstytucyjna, jest działaniem charakterystycznym dla obozów Platformy czy Nowoczesnej, czyli likwidacją w naszych małych ojczyznach urzędów, które służą na co dzień realizacji programu rządu – wskazał Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas czwartkowych „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam i Radiu Maryja. Gość omówił także obecny stan bezpieczeństwa Polski.

Wiceminister Paweł Szefernaker zwrócił uwagę na rozwój inicjatywy gospodarczo-politycznej Trójmorza w kontekście międzynarodowym, uwzględniając spotkanie szefów państw Polski i USA.

– Rok temu na szczycie Trójmorza w Warszawie Donald Trump miał przemówienie, spotkał się z szefami państw Trójmorza, co pokazuje, że jest to ważny projekt dla Stanów Zjednoczonych, naszego strategicznego partnera. To jest gwarancja bezpieczeństwa (…). Ważne jest też, że w tym roku prezydent Andrzej Duda bezpośrednio ze szczytu Trójmorza w Bukareszcie na pierwszą wizytę poleciał właśnie do Waszyngtonu. To pokazuje, że jesteśmy liderem Europy Środkowo-Wschodniej, propozycji koalicji państw, której do tej pory nie było – akcentował polityk.

Gość „Rozmów niedokończonych” wskazał, że Polska jest krajem bezpiecznym, o czym świadczą głosy samych Polaków.

– Z sondaży przeprowadzonych wśród opinii publicznej wynika, że w wielu miejscach w Polsce ponad 90 proc. mieszkańców województw uważa, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski – policja, służby podległe MSWiA oraz te, które działają na co dzień – dobrze wykonują swoje działania, a mieszkańcy małych ojczyzn czują się bezpiecznie. Bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze, trzeba o nie zabiegać, podejmować decyzje, które wzmacniają bezpieczeństwo, bo jest to rola osób za to odpowiedzialnych w państwie. Powinniśmy robić wszystko, żeby Polacy czuli się jak najbezpieczniej w swoim państwie. Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości (…) powtarzamy, że priorytetem naszych działań jest przede wszystkim bezpieczeństwo Polaków – oznajmił wiceminister MSWiA.

Gość Radia Maryja i TV Trwam podkreślił również, że podczas trwającej kampanii wyborczej totalna opozycja przedstawia pomysł na zlikwidowanie urzędów wojewódzkich. Mówił, iż jest to program sprzeczny z Konstytucją RP. Dodał także, że rząd potrzebuje swoich przedstawicieli w terenie do realizacji programów niezbędnych dla obywateli.

– Wojewodowie są organami, które są zapisane w konstytucji. Konstytucja stanowi, że są wojewodowie i sprawują oni nadzór nad samorządem na terenie województwa. Jest to niezwykle ważna rola z punktu widzenia realizacji rządowych programów. Ewentualny brak urzędów wojewódzkich byłby „zwijaniem państwa. Tak jak likwidowano komisariaty z gmin i powiatów [czytaj więcej]tutaj jest propozycja naszych przeciwników politycznych, Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, żeby likwidować urzędy wojewódzkie, a tak naprawdę zwijać instytucje państwa w terenie. Chcą, aby nie było przedstawicieli rządu w terenie (…). Przedstawili projekt, który jest niezgodny z polskim prawem (…). Likwidacja urzędów wojewódzkich jest niekonstytucyjna, jest działaniem charakterystycznym dla obozów Platformy czy Nowoczesnej, czyli likwidacją w naszych małych ojczyznach urzędów, które służą na co dzień realizacji programu rządu. Sprawna realizacja programu „500 plus”, sprawna realizacja programu dróg lokalnych, sprawna współpraca urzędów centralnych z województwami, z terenem – to wszystko jest dzięki wojewodom – zaznaczył Paweł Szefernaker.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl