fot. PAP/Tomasz Gzell

Co z przedterminowymi wyborami samorządowymi?

Premier Mateusz Morawiecki ma zdecydować w tym tygodniu, czy przesunąć termin przedterminowych wyborów samorządowych m.in. w Rzeszowie. W piątek Główny Inspektor Sanitarny oświadczył, że przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej.

GIS zalecił przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca bieżącego roku.

Z kolei MSWiA zwróciło się do Rządowego Centrum Legislacji o opinię prawną w tej sprawie – oświadczył wiceszef resortu, Paweł Szefrenaker.

– Jako MSWiA przygotowujemy dokumenty dotyczące wyborów samorządowych wszelkiej maści. To są z jednej strony decyzje pana premiera dotyczące części z tych wyborów, a część wyborów to decyzje wojewodów. Złożyliśmy wniosek do Rządowego Centrum Legislacji o opinię prawną. Jak tylko ją otrzymamy, to pan premier podejmie decyzje – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Paweł Szefernaker wyraził opinię, że szef rządu zdecyduje o terminie wyborów na początku tego tygodnia.

Według nieoficjalnych informacji wybory na prezydenta Rzeszowa, które miały się odbyć początkowo 9 maja, prawdopodobnie zostaną przełożone na 13 czerwca.

Na stanowisko prezydenta miasta kandydują: Marcin Warchoł z Solidarnej Polski, popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceminister sprawiedliwości Konrad Fijołek, którego popiera m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

RIRM

drukuj