fot. https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Rząd przeznaczy 80mln zł na sprzęt komputerowy i dostęp do internetu dla uczniów z gmin popeegerowskich

80 mln zł przeznaczy rząd na wsparcie uczniów z gmin popeegerowskich. O szczegółach poinformowali podczas konferencji prasowej wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker, oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński.

Pandemia COVID-19 i wynikające z niej nauczanie zdalne uwypukliły różnice między poziomem życia w dużych miastach i gminach, w których kiedyś działały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Okazało się, że wykluczenie cyfrowe to wciąż poważny problem, który utrudnia wielu uczniom naukę. Dlatego w ramach rządowego programu, dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów otrzymają sprzęt komputerowy oraz będą miały zapewniony darmowy dostęp do internetu na conajmniej 2 lata. Na jeden zestaw przeznaczone zostanie do 3,5 tys. zł.

 – Szacujemy, że z programu skorzysta ok. 20 tys. dzieci – mówił wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker.

Pandemia pogłębiła wiele podziałów, pokazała wiele problemów, które nie zawsze były dostrzegane. Jednym z problemów była nauka zdalna na terenach wiejskich, popegeerowskich; są to tereny, które w znaczny sposób nadal są wykluczone. Pomimo tego, że wiele programów jest realizowanych, chcemy, aby te nierówności jak najszybciej zostały rozwiązane – oznajmił Paweł Szefernaker.

Wnioski o wsparcie będzie można składać od października. Rodzice będą musieli przekazać do szkoły dziecka odpowiednie, proste oświadczenie. Szkoły we współpracy z samorządami wystąpią do rządu. Pieniądze zostaną przekazane najpóźniej do końca roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj