[TYLKO U NAS] P. Sałek: Najbliższy rok zdecyduje, jaka będzie Polska, jeśli chodzi o energetykę

Kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych dla rozstrzygnięcia, czy Europa pójdzie ścieżką dekarbonizacji (która jest dzisiaj przewrotnie nazywana „neutralnością klimatyczną”), w jaki sposób różnego rodzaju dobra będą wytwarzane, jak będzie wyglądało nasze bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo dostaw – wskazał Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.

Doradca Prezydenta RP mówiąc o rozwoju Polski w ramach gospodarki środowiskowej, przypomniał, że dla naszej Ojczyzny bezpieczeństwem energetycznym jest węgiel.

– Ze strony Unii Europejskiej pojawiają się pomysły, aby w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji tzw. Just Transition wymuszać na Polsce – poprzez dodatkowe płatności i tworzenie specjalnego funduszu – wygaszanie kopalń. Polska nie może się zgodzić na to, aby wygaszać kopalnie węgla brunatnego czy kamiennego. Węgiel kamienny i brunatny to nasze bezpieczeństwo energetyczne. Propozycje, żeby za parę euro zamykać kopalnie – są nie do przyjęcia – podkreślił Paweł Sałek.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że jednocześnie należy pamiętać o inwestycji w odnawialne źródła energii. Za przykład podał geotermię.

– Geotermia jest w Polsce szansą szczególnie dla ciepłownictwa systemowego. Dzisiaj w Polsce funkcjonuje blisko 268 ciepłowni komunalnych, gdzie właścicielem z reguły jest samorząd. Tam, gdzie jest to możliwe musimy zdecydować i przebadać struktury, aby wiedzieć czy w danej lokalizacji można realizować geotermię. To jest dobry sposób na pozyskiwanie energii cieplnej – mówił doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Paweł Sałek wskazał również na potrzebę budowania na polskich rzekach hydroelektrowni.

– Nawet na polskich rzekach nizinnych, takich jak Odra czy Wisła, jest możliwość zbudowania ok. 2 tys. megawatów mocy zainstalowanej dla produkcji energii elektrycznej. Na dzisiaj elektrownia Kozienice – bardzo duża instalacja, która zużywa węgiel kamienny – ma właśnie ok. 2 tys. megawatów, co pokazuje, że na inwestycje w odnawialne źródła energii na polskich rzekach – też trzeba stawiać – akcentował.

Gość „Rozmów niedokończonych” zaznaczył, iż najbliższy rok zdecyduje, jaka będzie Polska, jeśli chodzi o energetykę.

– Kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych dla rozstrzygnięcia, czy Europa pójdzie ścieżką dekarbonizacji (która jest dzisiaj przewrotnie nazywana „neutralnością klimatyczną”), w jaki sposób różnego rodzaju dobra będą wytwarzane, jak będzie wyglądało nasze bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo dostaw – powiedział Paweł Sałek.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl