fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] P. Ł. Andrzejewski: Dzisiaj pokazuje się Jana Pawła II jako postać rzekomo budzącą jakieś wątpliwości czy tolerancję dla zła. Dlatego uważam, że środowisko adwokatów – w jego milczącej większości – powinno zająć stanowisko

Ponieważ dzisiaj wypacza się rangę tego fundamentu, do którego odwoływał się Jan Paweł II i pokazuje się jego osobę jako rzekomo budzącą jakieś wątpliwości czy tolerancję dla zła, uważam, że nasze środowisko, środowisko adwokatów w jego milczącej większości, powinno zająć stanowisko. I takie stanowisko zajęliśmy – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Polscy adwokaci wystosowali list otwarty w obronie św. Jana Pawła II. W dokumencie przypomniano zasługi i dokonania papieża Polaka [więcej]

Mec. Piotr Łukasz Andrzejewski podkreślił, że Jan Paweł II to drogowskaz dla postawy służebnej w zawodzie adwokata, sędziego i prawnika.

– Wydaje mi się, że wytycza dzisiaj linię podziału między światem utylitarnie pilnującym tylko swoich doraźnych interesów a tym światem, który służy hierarchicznie ustawianemu systemowi wartości i systemowi prawa, który te wartości realizuje. Adwokaci są szczególnie powołani do zajęcia stanowiska, dlatego że dzisiaj krzykliwa mniejszość, powodująca dezorganizację i chaos w harmonii stworzenia, usiłuje wszystkie te autorytety, które na przestrzeni dziejów budowały godność i rangę osoby ludzkiej, sprowadzić do animizacji, do czysto biologicznego interesu doraźnego, egoistycznego. My mamy szczególną rolę jako ci, którzy występują w imieniu praw każdego człowieka, niezależnie od jego roli – akcentował prawnik.

Papież Polak mówił podczas jednego ze swoich wystąpień, że fundament poszanowania i praw narodów to fundament Europy, a jednocześnie punkt odniesienia dla działalności zawodowej każdego zawodu.

– Ponieważ dzisiaj wypacza się rangę tego fundamentu, do którego odwoływał się Jan Paweł II i pokazuje się jego osobę jako rzekomo budzącą jakieś wątpliwości czy tolerancję dla zła, uważam, że nasze środowisko, środowisko adwokatów w jego milczącej większości, powinno zająć stanowisko. I takie stanowisko zajęliśmy – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.  

Część środowiska prawniczego krytykuje postać św. Jana Pawła II. W ocenie wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu, są to „fałszywe postawy”.

– Każdy musi się rozliczać w swoim sumieniu z tego, czy jego postawa jest autentyczna, czy wartości, które bierze na sztandary, na hasła, są realizowane, czy tylko głoszone. (…) Wiele osób jest zwiedzionych być może tym, że występują przecież często szczytne hasła, pod którymi się protestuje przeciwko temu, co rzekomo łamie prawa człowieka. Tymczasem my, jako adwokaci, wiemy doskonale, że diabeł w szczegółach posługuje się przede wszystkim zafałszowaniem ludzkiej mentalności. To jest symbol i praktyka systemu komunistycznego: zafałszowanie pojęć, zafałszowanie mentalności. Rzekomo człowiek jest broniony przez tych, którzy jego życie, wolność, własność w gruncie rzeczy chcą zawłaszczyć. Wydaje mi się, że nasze środowisko, środowisko prawnicze, jest szczególnie podatne na tę instrumentalizację, która jest dzisiaj cechą charakterystyczną pewnych ruchów politycznych, które dla zdobycia władzy, a nie dla dobra powszechnego lansują fałszywą ocenę rzeczywistości – zaznaczył mec. Piotr Łukasz Andrzejewski.

Postać papieża Polaka może inspirować dzisiejszych prawników – przede wszystkim przykładem tego, jak odnosił się do każdego człowieka, nawet do tego, który do niego strzelał – mówił prawnik.

– Nauczanie Jana Pawła II – nie tylko dla Polaków – to fundament ładu uniwersalnego dla świata, a dla prawników szczególnie, bo przecież mamy nie jakiś indywidualny stosunek do tego, jak powinien wyglądać człowiek i jego prawa, tylko to ma hierarchiczne zakorzenienie dla nas w Jezusie Chrystusie. (…) To, co wynika z nauki Jana Pawła II, dotyczy nie tylko życia moralnego, dotyczy nie tylko życia obyczajowego jednostki ludzkiej, ale dotyczy też całej polityki całej polityki Europy. Jego wystąpienia m.in. określały Europę jako zbudowaną na fundamencie poszanowania autentycznych praw człowieka i praw narodów. Ten chrześcijański charakter tożsamości europejskiej, zakotwiczenie całego systemu naszych działań, systemu prawa, któremu służymy w uniwersalnym prawie naturalnym, prawie Bożym, legł u podstaw tego, do czego my dzisiaj zmierzamy, zmagając się z chaosem, z destrukcją w skali globalnej – tłumaczył gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z mec. Piotrem Łukaszem Andrzejewskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

 

radiomaryja.pl  

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl