fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Mec. P. Ł. Andrzejewski: Zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego poskutkuje zagrożeniem funkcjonowania ustroju państwa polskiego

Zawieszenie organu państwa, jakim jest Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, poskutkuje zagrożeniem praw obywateli oraz zagrożeniem funkcjonowania ustroju państwa polskiego – powiedział mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od początku lutego 2022 roku trwa debata nad prezydenckim projektem zmiany Ustawy o Sądzie Najwyższym. Propozycja Andrzeja Dudy zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. [czytaj więcej] 

– Zawieszenie organu państwa, jakim jest część Sądu Najwyższego, poskutkuje zagrożeniem praw obywateli oraz zagrożeniem funkcjonowania ustroju państwa polskiego – zaznaczył mec. Piotr Andrzejewski.

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, wskazał, że projekt nie rozwiąże konfliktu z Unią Europejską.

– W Unii Europejskiej mamy do czynienia z pressingiem, który jest niedopuszczalny z punktu widzenia norm traktatowych. Wspólnota kwestionuje bowiem hierarchicznie obowiązujący w Polsce system źródeł prawa, konstytucyjny kształt ustrojowy Polski – wskazał gość Radia Maryja.

Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu podkreślił, że propozycję prezydenta RP trzeba traktować jako „testowanie rzeczywistości w stanowisku rządu”.

– Rządu, który ociągał się, prowadząc kunktatorskie negocjacje z Unią Europejską, bez stawiania na ustrojowe pryncypia. Podzielam diagnozę Solidarnej Polski w tym zakresie – powiedział.

https://twitter.com/SolidarnaPL/status/1492179531121184785

Mec. Piotr Andrzejewski zwrócił uwagę na to, że „brakuje pryncypialnego memorandum polskiego rządu oraz Sejmu”.

– Chodzi o memorandum, które nakreśla granice interwencji, bo obecne działania są pretekstem do ograniczenia naszej podmiotowości i suwerenności państwowej. Przez Unię Europejską ogłaszane są orzeczenia będące poza kompetencjami przyznanymi przez Polskę. To dyktat polityczny, a nawet pewna przemoc instytucjonalna, która – zachowując proporcje – dorównuje rosyjskiej przemocy militarnej. (…) Z obu stron musimy borykać się z odporem. Napór związany z szantażem finansowym ze strony Unii Europejskiej jest groźniejszy dla suwerenności Polski niż to, co dzieje się na Wschodzie – ocenił wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.    

Cała rozmowa z mec. Piotrem Andrzejewskim z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl