fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] O. prof. M. Raczkiewicz CSsR o sytuacji pandemicznej w Hiszpanii: W tej chwili panuje lekki niepokój, ponieważ 9 maja kończy się stan alarmowy, który pozwala na wprowadzanie ograniczeń

W tej chwili panuje lekki niepokój, ponieważ 9 maja kończy się stan alarmowy, który pozwala na wprowadzanie ograniczeń w podróżach czy zamykanie miejscowości. Wielką niewiadomą jest to, co stanie się po tym dniu. Rząd centralny przesuwa całą odpowiedzialność za konkretne decyzje na barki poszczególnych władz – powiedział o. prof. Marek Raczkiewicz, redemptorysta posługujący w Hiszpanii, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

O. prof. Marek Raczkiewicz CSsR przedstawił bieżącą sytuację epidemiczną w Hiszpanii.

– Sytuacja sanitarna i ekonomiczna Hiszpanii nie jest dobra. W tej chwili obserwujemy spadek ostatniej fali po Wielkanocy, więc jest mniej zakażeń, a Hiszpania stara się wprowadzić szczepienia. Sytuacja zależy od regionu kraju, danej wspólnoty czy autonomii. W tej chwili zaszczepiono około 8 proc. społeczeństwa, więc jest jeszcze daleko do spełnienia obietnic rządu, który do końca wakacji chce zaszczepić całe społeczeństwo – oznajmił gość Radia Maryja.

9 maja w Hiszpanii kończy się stan alarmowy.

– W tej chwili panuje lekki niepokój, ponieważ 9 maja kończy się stan alarmowy, który pozwala na wprowadzanie ograniczeń w podróżach czy zamykanie miejscowości. Wielką niewiadomą jest to, co stanie się po tym dniu. Rząd centralny przesuwa całą odpowiedzialność za konkretne decyzje na barki poszczególnych władz – powiedział redemptorysta.

Problemem w Hiszpanii jest bezrobocie wśród młodych, które wynosi około 40 proc.

– Może nawet i więcej niż 40 proc. Wśród młodzieży hiszpańskiej obserwuje się w tej chwili to, że wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy do innych krajów: Niemiec, Anglii czy Ameryki Południowej. To jest wielkie pytanie o przyszłość młodzieży i wielu rodzin, które nie mogą zapewnić podstawowego utrzymania. Jeżeli wszyscy członkowie rodziny nie pracują, nie mają dochodów, to wtedy pomocy szuka się w Caritasie, parafiach – mówił o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

Trudna sytuacja dotyczy także Kościoła.

– Sytuacja duszpasterska zależy od danego regionu. Jeżeli są obostrzenia, to w kościele może być przykładowo 25 proc. ludzi, a w większości regionu madryckiego 50 proc., jeśli chodzi o uczestnictwo we Mszy świętej. Są prowadzone katechezy, które odbywają się częściowo w parafiach, a częściowo online. Teraz zbliża się czas Pierwszej Komunii, więc hiszpańskie parafie starają się, aby nie było masowych Pierwszych Komunii i dużo ludzi, ale dbają o to, żeby można było godnie przeżyć ten dzień. Dużo osób po przymusowym siedzeniu przed ekranem komputera i telewizji, aby móc uczestniczyć we Mszy świętej i nabożeństwach, to duża część tych osób raczej do Kościoła nie wróci, bo zrobił się „kościół kanapowy”, a ludzie odkryli, że można żyć na marginesie Kościoła i bez chodzenia do niego. Z kolei inni odkryli wartość Kościoła, wspólnoty, bycia razem. Widać w parafiach, że ludzie cieszą się z tego, że są razem – zaakcentował zakonnik.

24 kwietnia ogłoszony dekret o męczeństwie 12 hiszpańskich redemptorystów, którzy zginęli podczas krwawej wojny domowej. Oznacza to, że zostaną oni ogłoszeni błogosławionymi [więcej].

– Wiadomość była wielkim zaskoczeniem, radością i wdzięcznością za 12 redemptorystów-męczenników. Wszyscy zginęli w Madrycie na początku wybuchu wojny domowej. Tutejsza prowincja miała wówczas dwa domy: Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy i drugą bazylikę św. Michała Archanioła. 19 lipca rozpoczęło się męczeństwo naszych braci (…). Zgromadzenie jest Bogu wdzięczne za tych 12 współbraci – podsumował o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem o. prof. Marka Raczkiewicza CSsR można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl