fot. twitter.com/LaityFamilyLife

[TYLKO U NAS] O. M. Raczkiewicz CSsR i o. W. Hetnar CSsR o Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie

Jest ponad 6 tys. dzieci i młodzieży. Przyjechały rodziny ze 116 krajów świata. Szacuje się, że będzie ponad 37 tys. osób przez pierwsze dni – mówił o Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o. Marek Raczkiewicz CSsR, który relacjonował wydarzenie z o. Witoldem Hetnarem CSsR.

Środa to pierwszy dzień IX Światowego Spotkania Rodzin.

– Na spotkanie z Ojcem Świętym przyjedzie jeszcze więcej ludzi. Tak duża liczba jest zaskoczeniem dla samych organizatorów. Musiano poszerzyć przygotowania – zaznaczył o. Marek Raczkiewicz.

Atrakcje podzielone są na bloki problematyczne zgodne z tematem dnia.

– Hasłem IX Światowego Spotkania Rodzin jest „Ewangelia rodziny – radość dla świata”. Natomiast każdy dzień ma swój temat np. sytuacja rodziny, przyszłość rodziny, wpływ współczesnych technologii na rodzinę, rola edukacji czy też konflikty międzypokoleniowe, a także rola kobiety w rodzinie – oświadczył zakonnik.

Ale Światowe Spotkanie Rodzin to przede wszystkim zjazd ludzi odmiennych kultur z całego świata, o czym opowiadał o. Witold Hetnar.

– Jest tutaj wiele kultur; widzimy to poprzez różne stroje, w których ludzie chodzą wokół nas; cały świat – Afryka, Azja, Europa, obie Ameryki, to się wyraża też w twarzach, kolorach skóry. Dodam, że tutaj spodziewamy się ok. tysiąca Polaków – takie są przewidywania organizatorów – informował duchowny.

Przybliżył też to, co dzieje się na miejscu. Powiedział, jak wyglądają stałe części każdego dnia.

– Bardzo wiele się dzieje. Dziennie jest kilkanaście głównych konferencji. Są spotkania w mniejszych grupach: panelowe, dyskusyjne na różnorodne, wąskie tematy. Jest też oczywiście przestrzeń dla dzieci, które mają zapewnioną opiekę do południa w specjalnych ogromnych halach, aby rodzice mogli brać udział w przedpołudniowych konferencjach. Jest również namiot dla młodzieży; naucza się w nich o katechizmie przy wykorzystaniu multimedialnych technik (…) Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w pobliskim kościele sióstr Klarysek. Każdego dnia odprawiana jest Msza św. o godz. 16:30 i wówczas wszystkie aktywności są zawieszane – wyjaśniał o. Witold Hetnar.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem o. Marka Raczkiewicza i o. Witolda Hetnara można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj