fot. PAP/Jakub Szymczuk

Prezydent RP do nowozelandzkiej Polonii: Dziękuję, że Polska zawsze pozostaje w waszych sercach

Dziękuję, że Polska zawsze pozostaje w waszych sercach – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Auckland w Nowej Zelandii. Najwyższy przedstawiciel RP przekonywał, że dzięki mądrej polityce Polska może stać się tak atrakcyjna, by wszyscy chcieli do niej wracać.

Szef państwa polskiego podkreślił równocześnie, że Polonia jest bardzo wartościową częścią narodowej wspólnoty, a opinia o Polsce i Polakach w Nowej Zelandii jest doskonała.

– Można powiedzieć, że w Polsce jest ten czas, kiedy jest dobrze w tej chwili i rzeczywiście Polska się rozwija. Mówię to, żeby trochę zachęcić do powrotu, bo ja wierzę w to, i wszędzie, gdzie przyjeżdżam to staram się mówić, że moi rodacy wrócą. Proszę Państwa, jest nas na świecie, poza Polską, 20 mln. Jakbyśmy wszyscy wrócili, to stanowilibyśmy prawie 60 mln naród żyjący w naszym kraju. I to nie jest żart. Na skalę europejską bylibyśmy potęgą. Może kiedyś się tak stanie, że Polska będzie tak atrakcyjna, iż wszyscy będą chcieli do niej wracać. Ja wierzę w to, że dzięki mądrej polityce, dzięki dobremu prowadzeniu polskich spraw tak się stanie – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował też rodakom za bycie „budowniczymi polskiej wspólnoty i polskiej świadomości” m.in. poprzez aktywny udział w akcji Narodowego Czytania.  Podczas spotkania z nowozelandzką Polonią prezydent wręczył też odznaczenia państwowe obywatelom Polski i Nowej Zelandii zasłużonym w działalności polonijnej.

RIRM

drukuj