Prezydent przyjął listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA w Polsce

Prezydent Andrzej Duda przyjął w czwartek listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Tym samym Amerykanka rozpoczęła swoje oficjalne urzędowanie w naszym kraju.

Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która obejmie stanowisko ambasadora w Warszawie.

Georgette Mosbacher jest amerykańską przedsiębiorczynią, od 1992 roku prezeską firmy biznesowej i konsultingowej Georgette Mosbacher Enterprises. W latach 2001-2005 pełniła funkcję dyrektor naczelnej firmy Borghese Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, produkującej kosmetyki. W 2016 r. została nominowana przez amerykański Senat do Amerykańskiej Komisji Doradczej ds. Dyplomacji Publicznej.

Georgette Mosbacher jest zaangażowana w działalność polityczną; sprawowała funkcję współprzewodniczącej Komisji Finansowej Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej – odpowiadała wówczas za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000. Była ponadto pierwszą kobietą pełniącą funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Gubernatorów Partii Republikańskiej.

Nowa ambasador USA jest członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W roku 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych.

Georgette Mosbacher prowadziła działalność społeczną i charytatywną. W roku 1995 ufundowała Children Advocacy Center of Manhattan – organizację niosącą pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy w swoich rodzinach. Jest też prezesem Rady Doradczej Green Beret Foundation, fundacji charytatywnej weteranów amerykańskich sił specjalnych.

Amerykanka przebywa w Polsce od końca sierpnia. Na początku ub. tygodnia kopie listów uwierzytelniających przyjął od niej wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Kandydaturę Georgette Mosbacher na początku lipca zatwierdził Senat USA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl