fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] S. Karczewski: Polonia będzie wiedziała więcej, co dzieje się w Polsce, a my będziemy mieli stały kontakt z przedstawicielem Polonii

Polonia będzie wiedziała więcej, co dzieje się w Polsce: jakie są plany, jakie zamierzenia, jak one są realizowane, a my będziemy mieli możliwość stałego kontaktu z przedstawicielem Polonii – mówił w rozmowie z reporterem TV Trwam marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do zapowiedzi projektu noweli, który da możliwość wyboru do wyższej izby parlamentu reprezentanta Polonii.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział złożenie projektu noweli, który da możliwość wyboru do wyższej izby parlamentu reprezentanta Polonii. Propozycja ma zostać przedłożona na najbliższym posiedzeniu Senatu. Polityk poinformował o tym podczas Polonijnego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju [czytaj więcej]

Projekt ustawy jest już przygotowany. Przed pierwszym posiedzeniem Senatu – powakacyjnym – odbędzie się posiedzenie Komisji Ustawodawczej. Ten projekt zostanie rozpatrzony, przeanalizowany. Mam nadzieję, że już na pierwszym posiedzeniu będziemy mogli nad nim obradować i przekazać jak najszybciej do Sejmu – powiedział Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że to jest to bardzo ważne, aby Polonia miała swojego przedstawiciela w Senacie.

Projekt ten w skrócie mówi o tym, że w Polsce będziemy wybierali o jednego senatora mniej, czyli 99, a Polonia swojego przedstawiciela będzie wybierała na całym świecie. Bardzo jestem ciekawy wyniku tego głosowania i jak będzie wyglądała praca nad tą ustawą, ale mam nadzieję, że praca nie będzie długa, nie będzie wzbudzała emocji. Liczę na przychylność opozycji, bo jest to oczekiwanie Polonii – zgłaszane od wielu lat i wreszcie przyszedł czas na realizację tego postulatu – podkreślił polityk.

Stanisław Karczewski zaznaczył, że Polonia dopytywała o działania w tej sprawie i postanowiliśmy przed zbliżającymi się wyborami to zorganizować, uchwalić tę ustawę.

Główne zadanie przez przedstawicielem Polonii to przede wszystkim kontakt – zaakcentował marszałek Senatu.

Kontakt z Polonią i to w obydwie strony. Polonia będzie wiedziała więcej, co dzieje się w Polsce: jakie są plany, jakie zamierzenia, jak one są realizowane, a my będziemy mieli możliwość stałego kontaktu z przedstawicielem Polonii. Będziemy znali lepiej problemy Polonii, oczekiwania Polonii i zamiary Polonii – stwierdził Stanisław Karczewski.

Szymon Kozupa/RIRM

drukuj