fot. twitter.com

Prezydent RP zaskarżył do TK zapis z Ustawy 2.0 dot. zatrudniania sędziów na uczelniach 

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego jeden z przepisów Ustawy 2.0. Chodzi o art. 121a, który daje sędziemu gwarancję dożywotniego zatrudnienia na uczelni.

W ocenie prezydenta ingeruje on w instytucjonalną i materialną autonomię uczelni. „Pełne poparcie” dla wniosku prezydenta wyraził wicepremier i szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Część wykładowców akademickich krytykowało ten zapis już podczas prac legislacyjnych. Wśród nich był m.in. prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Historyk zauważa, że artykuł 121a łamie konstytucyjną gwarancję równości wobec prawa.

Jest to zapis szczególnie absurdalny. Właściwie nie wiadomo, dlaczego sędzia, jeżeli jest zatrudniony na uczelni, na niejako drugim etacie, ma być nieoceniany. Dlaczego ma być chroniony, aż tak bardzo mocno, w odróżnieni od innych pracowników. Jest to zupełnie niezrozumiałe. Bardzo dobrze, że prezydent skierował ten zapis do wyjaśnienia do Trybunału Konstytucyjnego. Nasuwa się tylko pytanie, dlaczego tak późno? – akcentuje wykładowca akademicki.

Prof. Wojciech Polak ma jeszcze inne zarzuty do tzw. Konstytucji dla Nauki. W jego ocenie ustawa daje także zbyt dużą władzę rektorowi uczelni wyższej.

Ustawa 2.0. weszła w życie 1 października ubiegłego roku. Zastąpiła cztery ustawy odnoszące się do tego sektora. Poszczególne przepisy będą wdrażane na przestrzeni lat.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl