fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

P. Mucha: Prezydent wyznaczy sędziego SN, który czasowo będzie wykonywać obowiązki I Prezesa

Prezydent Polski wyznaczy sędziego SN, który czasowo będzie wykonywać obowiązki I Prezesa – zapowiada wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Decyzja w tej sprawie ma związek z upływającą 30 kwietnia kadencją Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I Prezes SN.

Pięciu kandydatów na tę funkcję powinno wyłonić Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN. Jednak ze względu na epidemię zostało ono odwołane.

Wobec tego Małgorzata Gersdorf chce przekazać wykonywanie swoich obowiązków najstarszemu stażem sędziemu SN Józefowi Iwulskiemu.

Kancelaria Prezydenta wskazuje jednak, że takie działanie jest niemożliwe. Powołuje się przy tym na ustawę o SN – mówi Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.

– Mamy jednoznaczną sytuacje prawną na gruncie ustawy o SN. Jeżeli kandydaci na stanowisko I Prezesa SN nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie – wprost stanowi o tym przepis artykułu 13A paragraf pierwszy ustawy o SN – prezydent RP powierza wykonywanie obowiązków I Prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu SN. Pan prezydent podjął decyzję, że taki sędzia, który będzie czasowo wykonywał obowiązki I Prezesa SN – do czego właśnie ten przepis z art. 13A pana prezydenta upoważnia – będzie przez pana prezydenta wskazany – podkreśla Paweł Mucha.

Wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę sędzia będzie miał tydzień na ogłoszenie terminu nowego zgromadzenia sędziów SN w celu wyłonienia kandydatów na I Prezesa.

Paweł Mucha przekonuje, że jeśli epidemia na to nie pozwoli, to o wszystkim „rozstrzygać będzie osoba wykonująca obowiązki I Prezesa” na gruncie ustawy o Sądzie Najwyższym i regulaminu SN.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl