Bruksela: spotkanie techniczne ws. przekopu Mierzei Wiślanej

W Brukseli odbędzie się dziś spotkanie techniczne polskich i unijnych ekspertów w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Tematem rozmów będzie kwestia raportu oddziaływania na środowisko planowanego kanału przez Mierzeję i uszczegółowienie rozwiązań.

Stronę polską będą reprezentować przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Urzędu Morskiego w Gdyni i Departamentu Gospodarki Morskiej działającego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Komisja Europejska nie kwestionuje samego projektu budowy kanału, ale chce się upewnić, że przekop nie zagraża środowisku. Resort gospodarki morskiej zapewnia, że inwestycja jest realizowana według najwyższych standardów.

Dyrektor biura prasowego resortu gospodarki morskiej Michał Kania wskazuje, że Polska jest bardzo dobrze przygotowana do dyskusji z unijnymi ekspertami.

To jest spotkanie robocze, typowo techniczne – urzędników, którzy zajmują się tematem na niższych szczeblach. Jesteśmy do niego bardzo dobrze przygotowani, mamy bardzo dobry raport oddziaływania na środowiska. Został on sporządzony przez profesjonalną firmę zajmującą się środowiskiem, badającą te kwestie ze strony naukowej. Mamy uzasadnienie do każdego kroku, który będzie podjęty przy realizacji przekopu. Mamy również dowody na to, że inwestycja ta nie będzie w znaczącym stopniu oddziaływać na środowisko i nie ucierpią żadne zwierzęta, a wszelkie procedury związane z ochroną środowiska w tym procesie przygotowawczym zostały dochowane – podkreśla Michał Kania.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną to jeden z kluczowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Inwestycja ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury.

Droga morska połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską poprzez przekop między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską. Pierwsze jednostki będą mogły przepływać przez kanał w 2022 roku. Koszt inwestycji to 880 mln zł.

RIRM

drukuj